Felietony i Porady

Amy Purdy i jej niezwykła historia

Dodano 14 grudnia 2015 10:12, przez Redakcja
Amy Purdy i jej niezwykła historia

Amy Purdy – kobieta po amputacji obydwu nóg – nie poddaje się i pokazuje, że w życiu naprawdę wszystko jest możliwe

Mimo utraty obu nóg, w wieku zaledwie 19 lat, Amy Purdy już kilka tygodni po zdobyciu brązowego medalu w snowboardingu na Paraolimpiadzie w Soczi stanęła w szranki o zwycięstwo w finale amerykańskiej edycji Tańca z gwiazdami. Jej sukcesy opisuje wydany zbiór wspomnień – książka Na własnych nogach (Wydawnictwo Kobiece).

Amy Purdy miała tylko 19 lat, kiedy amputowano jej obie nogi, od kolan w dół. Ta podwójna strata była dla niej druzgocąca, ale Purdy się nie poddała. W ubiegłym roku tanecznym krokiem w rytmie cza-czy dotarła do finałowego odcinka Tańca z gwiazdami, a miało to miejsce raptem parę tygodni po wywalczeniu brązu w konkurencji snowboardowej podczas Paraolimpiady w Soczi.

W najnowszym zbiorze wspomnień Na własnych nogach, napisanym wspólnie z Michelle Burford, piękna 36-latka opisuje szczegółowo swoją bolesną podróż - od traumy do triumfu. Latem 1999 roku Amy dostała silnej gorączki. Była wtedy zwykłą nastolatką. Amatorsko jeździła na snowboardzie i uwielbiała swoją pracę masażystki w spa Canyon Ranch w rodzinnym Las Vegas, a wieczorami imprezowała w Bellagio. Amy Purdy zapadła na meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, chorobę bakteryjną, która przenosi się drogą krwionośną. Wkrótce po pierwszych objawach infekcji nastąpił zaawansowany wstrząs septyczny. W szpitalu lekarze dawali Amy 2% szans na przeżycie.

Purdy przeżyła, jednak jej nogi były straszliwie nabrzmiałe. Pierwszym pytaniem, które zadała po usłyszeniu informacji, że zostaną jej amputowane obydwie kończyny, było: „Czy będę jeszcze w stanie jeździć na snowboardzie?”. W swojej książce pisze: „Moje cele i pasje się nie zmieniły, tylko grunt pod moimi nogami nieco się przesunął”. 

Liczyła się z tym, że ponowny start będzie się wiązał z wieloma wyzwaniami i trudnościami. Gdy po raz pierwszy uprawiała seks z dawnym ukochanym, denerwowała się. „Zdjęcie z siebie ubrań to jedna rzecz, ale zdjęcie z siebie ubrań razem z nogami to już zupełnie inna bajka… Czułam się taka krucha i obnażona, bardziej naga niż kiedykolwiek. Mimo wszystko to było wspaniałe”.

W tak zwanym międzyczasie Purdy dowiedziała się o istnieniu sportowych protez wyposażonych w amortyzatory i sprężyny. Postanowiła zostać pierwszą snowboardzistką z dwiema protetycznymi nogami i wystartować w Crested Butte w stanie Kolorado. Tam poznała Daniela Gale’a, sportowca studiującego zarządzanie, który został jej partnerem. Razem założyli Adaptive Action Sports, w skrócie AAS, organizację non-profit  organizującą szkolenia niepełnosprawnym snowboardzistom, skateboardzistom, alpinistom, motocrossowcom i kierowcom rajdowym. 

Celebryckim debiutem był telefon z pytaniem, czy zechciałaby wystąpić jako modelka w teledysku do American Life Madonny. Był rok 2003 i Wielka M zażyczyła sobie udziału w klipie kobiety z protezami nóg. Kiedy Amy pojawiła się na planie, stylistka ubrała ją w długą, skromną suknię, lecz podczas próby Purdy postanowiła odsłonić nieco ciała i zatańczyła zadziornie. – Jesteś absolutnie przepiękna – powiedziała Madonna i spytała: – Pozwolisz, że zrobię cię na bóstwo? Po chwili ciało Amy pokryła warstwa samoopalacza, a piersi zakrywały jej tylko znaki „X” z przyklejonej czarnej taśmy. Usłyszała jeszcze od Madonny, by „dała z siebie wszystko” i dumnie pomaszerowała po wybiegu na swoich metalowych nogach. Ta wersja teledysku do American Life została uznana za zbyt prowokującą, lecz samo doświadczenie na planie zasiało w Amy ziarno, które popchnęło ją w zupełnie nowym kierunku. 

W 2011 roku snowboarding adaptacyjny został zatwierdzony jako nowa dyscyplina w zimowych zawodach X Games stacji ESPN. Dla pary i ich fundacji – AAS – był to niemały sukces. W międzyczasie przemowa wygłoszona przez Purdy została opublikowana w internecie i zyskała rozgłos oraz uznanie. Amy i Daniel z chęcią zgodzili się na udział w 21. edycji „The Amazing Race”, programu emitowanego na kanale CBS. Chociaż odpadli już w drugim odcinku – w Indonezji taksówkarz się zgubił, co kosztowało ich kilka godzin straty – Amy zdążyła udowodnić swoją sprawność fizyczną, schodząc z mostu po linie.

Po powrocie do Stanów Zjednoczonych dowiedziała się, że w końcu – po wielu odmowach – adaptacyjny snowboarding został oficjalnie zatwierdzony jako dyscyplina podczas Paraolimpiady w Soczi 2014. Mimo wszystko Purdy nadal musiała wywalczyć sobie miejsce w reprezentacji USA.

Trzy tygodnie przed rozgrywkami w Soczi Purdy otrzymała zaproszenie do udziału w Tańcu z gwiazdami transmitowanym za pośrednictwem stacji ABC. Pojawił się spory dylemat. Premierowy odcinek show na żywo miał mieć miejsce trzy dni po zakończeniu paraolimpiady. Amy Purdy była jednak w swojej szczytowej formie, a producenci programu zaproponowali, że wyślą jej tanecznego partnera na treningi do Rosji. Oczywiście się zgodziła.

Na igrzyskach Amy udało się stanąć na trzecim miejscu podium, dzięki czemu zasłynęła jako pierwsza amerykańska snowboardzistka, która przywiozła medal z paraolimpiady.

Obecnie Amy Purdy cieszy się ogromną sławą i zbiera owoce pracy jako profesjonalna atletka (jej sponsorami są chociażby Toyota i Coca-Cola), jednak sama twierdzi, że najbardziej ceni sobie możliwość bycia inspiracją dla innych. Powtarzając swoje słowa wypowiedziane w programie Oprah Winfrey, Purdy napisała: „Moje nogi nie uczyniły mnie kaleką. Wręcz przeciwnie – dały mi pewną sprawność”.

Ludzie najczęściej pytają Amy, co pomogło jej przetrwać najmroczniejsze chwile. Jej odpowiedź zawsze brzmi tak samo: było to uczucie wdzięczności. Skupienie się na tym, co ma, a nie na tym, czego jej brakowało. Docenianie wszystkiego, nawet wtedy, kiedy wydaje się nam, że nie mamy nic. Bez względu na to, jak było trudno, Amy szła do przodu i się nie poddawała.

Teraz często powtarza sobie pytanie, które zadała po raz pierwszy w 1999 roku: „Gdyby moje życie było książką, a ja jej autorką, to jak chciałabym napisać swoją opowieść?”. Każdego ranka Amy budzi się wdzięczna za możliwość dopisania kolejnej strony do rozdziałów swojej podróży. Jeśli dotychczasowe życie – błogosławieństwo, które już otrzymała – jest zapowiedzią tego, co dopiero ma się wydarzyć, to w tej historii pojawi się jeszcze wiele fascynujących akapitów. Jeden dzień – jedno marzenie. 

Pamiętnik autorstwa Amy Purdy to opowieść o życiu, które rozkwitło w momencie, kiedy wszystko wskazywało na to, że zakończy się przedwcześnie.  Sophisti.pl jest patronem medialnym książki.

Amy Purdy to amerykańska aktorka, modelka, profesjonalna mówczyni, tancerka, projektantka ubrań oraz światowej klasy snowboardzistka, która w swej krótkiej karierze zdobyła już trzy złote medale oraz jeden brązowy na paraolimpiadzie w Soczi. Jest współzałożycielką organizacji Adaptive Action Sports. Finalistka 18. sezonu amerykańskiej edycji telewizyjnego programu Tańca z gwiazdami, w którym wystąpiła u boku Dereka Hougha – mistrza świata w tańcach latynoamerykańskich.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !