Felietony i Porady

Wystawa Pablo Picasso w Polsce

Dodano 26 września 2017 03:09, przez Katarzyna Frąckowiak
Wystawa Pablo Picasso w Polsce

Pablo Picasso odwiedził nasz kraj jeden raz w 1948 roku, jako uczestnik Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju. Był to czas, kiedy powojenna Warszawa odbudowywała się. Poruszony tym artysta na jednym z budynków namalował węglem prawie dwumetrową syrenkę z młotkiem. Niestety w 1953 roku ściana z freskiem została zamalowana.

W tym roku już 29 września na Zamku Lubelskim zaprezentowanych zostanie blisko 300 dzieł Pabla Picasso dotychczas w większości nieprezentowanych w Polsce.  

Na wystawie "Pablo Picasso - wizerunek wielokrotny" zostanie zaprezentowanych  prawie 300 dzieł hiszpańskiego artysty. Wśród nich między innymi użyczone przez kolekcjonerów prywatnych - unikatowe srebrne talerze i złote medaliony stworzone w limitowanych, ekskluzywnych edycjach, czy kolekcja grafik i ilustracji książkowych.

Poza tym zobaczymy talerze, które Picasso podarował Muzeum Narodowemu w Warszawie po Kongresie Intelektualistów w 1948 roku. Będą też prezentowane prace ceramiczne i graficzne Picassa z pierwszego na świecie, powstałego jeszcze za życia artysty, muzeum jemu poświęconego – Musee Picasso w Antibes na Lazurowym Wybrzeżu. Warte uwagi jest to, iz Muzeum Picassa w Antibes powstało m.in. dzięki wstawiennictwu polskiego artysty Michała Smajewskiego.

“Picasso był wulkanem twórczym, który nieustannie próbował nowych technik,  nowych wyzwań, rzucał się w obszary dotychczas przez siebie niewyartykułowane”, mówi Andrzej Frejlich jeden z kuratorów wystawy.

Część prac prezentowanych na wystawie będzie ukazywać wpływ twórczości Picassa na kształtowanie się sztuki użytkowej w Polsce w latach 50. i 60., która była wówczas symbolem nowoczesności.

Wystawie towarzyszył będzie program edukacyjny. Odbędą się wykłady spotkania oraz filmy. 25 października w dniu urodzin Pabla Picasso na wszystkich odwiedzających muzeum będzie czekała niespodzianka. 

“Cała wystawa jest naszym wkładem w obchody 700-lecia powstania miasta”, podkreśla dyrektor Mieczkowska. 

Wystawę "Pablo Picasso - wizerunek wielokrotny" w Lublinie można będzie oglądać do 3 grudnia.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !