Felietony i Porady

Radiohead i Hans Zimmer stworzyli utwór do Błękitna Planeta II

Dodano 28 września 2017 03:09, przez Katarzyna Frąckowiak
Radiohead i Hans Zimmer stworzyli utwór do Błękitna Planeta II

Radiohead, jeden z najpopularniejszych zespołów rockowych na świecie, i Hans Zimmer, wybitny kompozytor muzyki filmowej - co ich łączy? Stworzyli wyjątkowy utwór do drugiej części superprodukcji przyrodniczej BBC pt. „Błękitna Planeta II”. 

„Błękitna planeta” to niezwykły serial. To film o życiu w oceanach, jeden z najciekawszych przyrodniczych seriali dokumentalnych.

Ekipy filmowe spędziły w terenie prawie 3000 dni wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Przy pracy nad serialem wykorzystano wiele nowych technik filmowych jak nurkowanie pod lodem czy zdjęcia w nadfiolecie, dzięki którym widzowie  mogą na przykład podziwiać luminescencję koralowców. Zdjęcia kręcono w egzotycznych podwodnych i nadwodnych światach rozciągających się wokół wybrzeży wysp Galapagos, południowej Afryki, Brazylii, Queenslandu w Australii, Alaski, Antarktydy, wyspy Vancouver, archipelagu Bahamów, Florydy i Meksyku. Jak wcześniej wspomnieliśmy, dokument został wyprodukowany przez Dział Historii Naturalnej BBC oraz Davida Attenborough. Twórcą muzyki do "Błękitnej planety" jest George Fenton, kompozytor, który jest autorem muzyki do takich filmów jak "Gandhi" czy "Cry Freedom".

Powstała druga część filmu dokumentalnego „Błękitna planeta”. Tym razem Hans Zimmer i Radiohead połączyli siły i wspólnie nagrali na potrzeby tego projektu utwór “Bloom”, będący wariacją “Bloom” Radiohead. W nowym nagraniu Thom Yorke odpowiada za wokale, Russell Emanuel z Bleeding Fingers Music za produkcję, a Hans Zimmer za orkiestracje.

„Bloom” był inspirowany oryginalną serią „Błękitna Planeta”, więc podejmując współpracę przy jej nowej odsłonie, zataczamy pełny krąg. Hans jest niesamowitym kompozytorem, który z łatwością łączy kilka gatunków muzycznych, praca z nim była dla nas bardzo wyzwalająca i inspirująca. Obcowanie z takim talentem i możliwość obserwowania, jak składa dźwięki „Bloom” i „Błękitnej Planety 2” w jedną muzyczną opowieść to wielka przyjemność – mówi Thom Yorke z Radiohead.

Ten utwór był jakby specjalnie stworzony pod „Błękitną Planetę II”, naprawdę niewiarygodnie odzwierciedla wyjątkowe piękno skrywane przez wodne głębiny. Współpraca z Thomem, Jonny'm i chłopakami była dla mnie wspaniałą odmianą, dała mi możliwość zajrzeć do świata ich muzyki. Mam nadzieję, że nasz kawałek zyska uznanie – dodaje Hans Zimmer.

Producent wykonawczy „Błękitnej Planety II” James Honeyborne komentuje: “Współpraca między kultowym zespołem nagrodzonym Grammy i kompozytorem docenionym przez Amerykańską Akademię Filmową to bezcenne doświadczenie, „(ocean) Bloom” nikogo nie zawiedzie. To wymarzony muzyczny partner dla scen, nad którymi pracowaliśmy latami. Wisienka na torcie, którego podzieleniem się z widzami już naprawdę nie możemy się doczekać”.

Russell Emanuel, Chief Creative i CEO Bleeding Fingers dodał: “To wielki zaszczyt zaprosić do współpracy artystów takich jak Hans Zimmer i Radiohead, mistrzów swoich gatunków muzycznych. Osobiście jestem też wieloletnim fanem dorobku Sir Davida Attenborough. Ja i mój zespół z Bleeding Fingers jesteśmy podekscytowani, że to właśnie my możemy pracować nad muzyką do „Błękitnej Planety II” i nie możemy się doczekać, aż świat zakocha się w niej – tak jak my”.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !