Felietony i Porady

„One same” - spektakl o kobietach, które powiedziały DOŚĆ!

Dodano 13 kwietnia 2016 01:04, przez Informacja prasowa
„One same” - spektakl o kobietach, które powiedziały DOŚĆ!

Spektakl „One same” w reżyserii Karoliny Kirsz miał premierę w listopadzie 2015 roku. W kwietniu oraz w maju wraca po kilkumiesięcznej przerwie na deski Teatru Żydowskiego w Warszawie, a jego tematyka nabiera aktualności w kontekście ostatnich wydarzeń. To fantastyczna opowieść o pozaziemskim spotkaniu autentycznych kobiet, znanych skandalistek XX wieku, które odważyły się wyjść poza schemat i powiedzieć głośno męskiemu światu „DOŚĆ!”. Najbliższe pokazy 21, 23, 24 kwietnia oraz 20-22 maja.

W dziwnej, nieziemskiej przestrzeni spotykają się niezwykłe kobiety. Postacie autentyczne. Żydówki – buntowniczki, skandalistki, które odważyły się wyjść poza schemat: Helena Rubinstein, ortodoksyjna Żydówka z Kazimierza, która „podarowała światu piękno”, Irena Krzywicka, przedwojenna gorszycielka, która walczyła o zalegalizowanie aborcji i „chciała wyniszczyć polski naród świadomym macierzyństwem”, księżna Stephanie von Hohenlohe, nisko urodzona Żydówka i agentka Hitlera, Anna Held, gwiazda Broadwayu początku XX wieku oraz Sophie Tucker, słynna amerykańska śpiewaczka, urodzona w Tulczynie na Podolu.

Każda z nich pisze swój życiorys, a całość przybiera kształt wspólnego utworu o wolności. Czy istnieje niebo dla takich kobiet? Czy można być sobą, żyjąc w zgodzie z tradycją? Jaką płaci się cenę za zerwane więzi? Czy skandal ma twarz kobiety i czy za wewnętrzną wolność trzeba zapłacić samotnością? Inspiracją do powstania scenariusza była m. in. książka Andrzeja Krakowskiego pt. „Pollywood. Uciekinierzy w raju”.

Strona www (zdjęcia, recenzje, dodatkowe informacje): http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/one-same 

Terminy: 21, 23, 24 kwietnia oraz 20, 21* i 22 maja (spektakle w niedziele wystawiane są o godzinie 18.00, w pozostałe dni o 19.00). 

Miejsce: Mała Scena Teatru Żydowskiego

Bilety online: http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Data premiery: 04.11.2015

Scenariusz i reżyseria: Karolina Kirsz

Scenografia i kostiumy: Aleksandra Szempruch

Kierownictwo muzyczne: Jacek Mazurkiewicz

Światła: Monika Sidor 

Czas trwania: 1h 45min (bez przerwy)

Obsada: Ewa Dąbrowska Irena Krzywicka, Ewa Greś Sophie Tucker, Sylwia Najah Anna Held, 

Alina Świdowska Helena Rubinstein, Ernestyna Winnicka Stephanie von Hohenlohe, Jacek Mazurkiewicz (gościnnie) - muzyka na żywo

Fot. materiały prasowe/Magdalena Kuc

 

*Spektakl 21 maja grany jest w ramach akcji „II Dzień Teatru Publicznego – bilet za 400 groszy”. Więcej informacji: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/ii-dzien-teatru-publicznego-one-same-bilet-za-400-groszy 

 

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !