Felietony i Porady

Toaletka

Dodano 28 marca 2017 02:03, przez Katarzyna Frąckowiak
Toaletka

Toaletka, czyli “vanity table” została stworzona we Francji. Kraju, który od zawsze kojarzony jest z wyszukanym smakiem i szykiem. Jej historia sięga XVIII wieku. To właśnie wtedy uznano ją za osobny mebel o wyjątkowej funkcji. Wcześniej nazwą tą określano niewielkich rozmiarów stolik z szufladami, do którego dopiero po jakimś czasie dołączono lustro. W ten sposób powstał nieśmiertelny mebel, często żartobliwie nazywany „stołem próżności".

Wbrew pozorom, największą popularyzatorką toaletki nie była kobieta, lecz George Bryan Brummel, zwany Próżnym George, brytyjski elegant, bliski przyjaciel księcia-regenta, przyszłego króla Jerzego IV.

W pierwszym okresie swojego istnienia toaletka najczęściej gościła na salonach. Obok lustra blat mebla krył pod sobą skrytki z przegródkami na brzytwy, grzebienie, szczoteczki czy pudry oraz różnego rodzaju kosmetyki. Niektóre stoły posiadały nawet specjalną szufladę, która napełniała się wodą z cysterny. Używano jej do mycia twarzy.

W XX wiek toaletki stały się atrybutem aktorek i celebrytek.

We współczesnych czasach toaletka przeżywa swój renesans i jest coraz piękniejsza. Może być elementem miejsca, do którego została stworzona, czyli sypialni. Może być także interesującą częścią dużej, eleganckiej łazienki. O jej ponadczasowości świadczy również fakt, że idealnie wpasuje się w najróżniejsze style. Może być to vintage, styl skandynawski czy po prostu tradycyjny.

“Vanity table” są dziś tak samo niezbędne, jak w XVIII wieku.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !