Felietony i Porady

Tartan - szkocka krata

Dodano 17 września 2017 03:09, przez Katarzyna Frąckowiak
Tartan - szkocka krata

Tartan klanowy, który często nazywamy szkocką kratą, jest wełnianą tkaniną o charakterystycznym wzorze. Zwykle symetrycznej kracie stworzonej za pomocą pasów o różnej szerokości i barwie. Wszystkie tartany mają formę kraty, nie każda krata ma jednak prawo do nazwy tartan.

Wyraz "tartan" pochodzi z francuskiego “tiretaine” i oznacza "tkaninę lniano-wełnianą". Do szkockiego słownika trafiło w XVI wieku. Mimo iż ten charakterystyczny splot utworzony z krzyżujących się pasów przebiegających w takim samym porządku zarówno wzdłuż osnowy, jak i wątku, był już znany w czasach prehistorycznych, to w takiej formie przetrwał jedynie w Szkocji. Pierwotnie tartan nosili tam górale, dopiero w późniejszych czasach konkretny wzór kojarzono z miejscem, pochodzeniem czy też pokrewieństwem.

Tartany były tkane ręcznie. Początkowo ilość używanych kolorów była bardzo skromna. Pojawiały się odcienie brązu, bieli i zieleni. Dopiero w późniejszym okresie udało się wprowadzić większą paletę barw. William Wilson, właściciel zakładu włókienniczego jako pierwszy przypisał odpowiednim wzorom numery. Wkrótce także z poszczególnymi  wzorami kojarzyć rozpoczęto konkretne klany.

Obecnie każdy zestaw kolorystyczny wraz ze specyficznym ułożeniem na krośnie przypisany jest konkretnemu szkockiemu klanowi lub regionowi Szkocji i jest zarejestrowany w Narodowej Ewidencji Szkocji (National Records of Scotland).

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !