Felietony i Porady

Szklanka wody

Dodano 29 lipca 2013 10:07, przez Joanna Daniło
Szklanka wody

To zdecydowanie kultowe zestawienie, ale bez szklanki da się wytrzymać, bez wody już nie. 

Woda jest i już, nie zastanawiamy się nad tym ( no może niektórzy tak), choć decyduje o naszym życiu, choć jesteśmy w 60 procentach z niej zbudowani. Obliguje to nas do ustawicznego uzupełniania swoich płynów pod wymaganą „kreskę”. Inaczej się nie da.

W kulturowej symbolice woda jest jednym z żywiołów (czterech w kulturze europejskiej, lub pięciu w tradycji chińskiej) i przeciwstawiana jest ogniowi, powietrzu i ziemi (w Europie) lub ogniowi, metalowi , drewnu i ziemi (w Chinach).

Symbolizuje życie, płodność, oczyszczanie i odrodzenie.

Woda jest powszechnym rozpuszczalnikiem związków ustrojowych i niezbędnym uzupełnieniem pokarmu wszystkich znanych dotąd organizmów. Uczestniczy w przebiegu większości reakcji metabolicznych, stanowi środek transportu wewnątrzustrojowego: np. produktów przemiany materii, substancji odżywczych, hormonów, enzymów. Reguluje temperaturę i uczestniczy w reakcjach hydrolizy. Stanowi płynne środowisko niezbędne do usuwania końcowych produktów przemiany materii.

Wodę nie tylko pijemy, potrzebna jest w przemyśle, do nawadniania pól uprawnych, eksploatujemy ją bezkarnie nie szanując jej zasobów. Są miejsca na Ziemi gdzie woda jest cenniejsza od złota, bo jest jej mało, nie jest dostępna dla człowieka ze względu na wysokie koszty jej uzyskania. Tam gdzie jest jej pod dostatkiem przeciętny obywatel nie zastanawia się:  „Czy światu wystarczy wody i na jak długo?”

Trudno nam uwierzyć, że nasza planeta, w której obszary wody to większa jej część odczuwa jej niedobory. Niestety 97% wody na świecie nie nadaje się do picia czy nawadniania pól ze względu na jej zasolenie, lub jest uwięziona w trudno dostępnych zasobach wód głębinowych, lądolodach czy lodowcach. Naukowcy głowią się nad technologiami odzyskania jej na potrzeby ludzi, jednak nadal znane metody są bardzo kosztowne i współczesnego człowieka ciągle nie stać na ich wykorzystanie.

Siedząc więc nad łatwo dostępną szklanką wody z lodem, a nawet cytryną, pomyślmy chwilę o tym, czym jest dla nas WODA…

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !