Felietony i Porady

Słoń na szczęscie

Dodano 24 listopada 2013 06:11, przez Katarzyna Frąckowiak
Słoń na szczęscie

 Słonie od bardzo dawna są symbolem szczęścia, bezpieczeństwa, troski o bliskich, miłości i siły. Te, które mają podniesioną trąbę przyciągają to co najlepsze do swego posiadacza w takich dziedzinach, jak:  praca, pieniądze, miłość i zdrowie.

 Już w starożytności otaczano je czcią. Te niesamowicie silne zwierzęta, po wyszkoleniu, wykorzystywane były jako środek transportu, przenoszenia ciężarów, pracowały też w armii. W hinduizmie słonie są bóstwami, dlatego przed domami często stawiano im kapliczki z posążkami. Noszono także amulety z ich wizerunkiem, które pomagały pokonać wszelkie przeszkody w miłości, (słonie w miłosnych scenkach pojawiają się w Kamasutrze).

Do dzisiaj w Tajlandii przetrwał zwyczaj obdarowywania króla słoniem albinosem, który jest uważany za święte zwierzę. Zwyczaj ten wywodzi się z buddyzmu. Biały słoń był bowiem zapowiedzią przyjścia na świat Buddy.

Dziś motyw słonia z podniesioną trąbą wykorzystywany jest przede wszystkim do tworzenia figurek mających przynosić szczęście właścicielowi pojawia się także w biżuterii, printach na ubraniach, szalach czy torbach.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !