Felietony i Porady

Serce

Dodano 14 lutego 2017 02:02, przez Katarzyna Frąckowiak
Serce

Nikt nie wyobraża sobie mówienia o zakochaniu, bez odwoływania się do serca jako symbolu. Serce od wieków kojarzy się z wielkim uczuciem i namiętnością. Skąd wziął się zwyczaj wyrażania miłości za pomocą czerwonego serca?
Od zarania dziejów Sercu nadawano cechy, które czyniły z niego niemal boski symbol. Według niektórych dawnych wierzeń bogowie zaczynali akt stworzenia od swego serca. Serce w większości kultur było synonimem miłości, miłosierdzia i współczucia, radości oraz smutku. Również Nowy Testament traktuje serce jako ośrodek wszystkiego, co duchowe, bowiem to nie wiara jest kwestią uczuć i myśli, lecz serce.
Wielu klasyków oraz średniowiecznych filozofów, włącznie z Arystotelesem, uważało serce za siedzibę myśli, rozumu czy uczuć, często odrzucając rolę mózgu. Silnie wystylizowane serce zaczyna symbolizować nie tylko miłość religijną, ponieważ uczyniono z niego także tematem poematów miłosnych. W XII wieku powszechne stały się podobizny serca. Dzisiaj najpopularniejszym motywem w sztuce, dotyczącym miłości jest Eros (Kupidyn, Amor) przeszywający strzałą serca.
Kto wymyślił jednak najsłynniejszy piktogram świata? Jak głosi legenda Święty Walenty, patron zakochanych, tuż przed skazaniem na śmierć wysłał do uleczonej przez siebie dziewczynki list właśnie w kształcie serca. Czy to prawda? Nie wiemy. Pewnym jest jedno, serce jest symbolem miłości na całym świecie. Ludzie bez względu na kulturę czy język, widząc ten symbol, rozumieją się bez słów.
Na zakończenie wysyłamy do Państwa najbardziej popularny emotikon serca

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !