Felietony i Porady

Prezerwatywa

Dodano 5 lipca 2013 09:07, przez JD
Prezerwatywa

Pierwsze udokumentowane doniesienia o wykorzystywaniu prezerwatyw dla ochrony przed chorobami przywożonymi przez marynarzy z dalekich podróży, pochodzą z 1554 roku. Wtedy to właśnie włoski lekarz Gabriel Fallopius zalecił stosowanie lnianych woreczków linteolum, nasączonych solami nieorganicznymi, aby uniknąć zarażenia chorobami wenerycznymi.

Do robienia pierwszych prezerwatyw wykorzystywano zwierzęce skóry, jelita, bawełna, jedwab, srebro, a nawet muszle ślimaka:  Znaczny postęp i prawdziwy przełom w tej dziedzinie przyniosła pierwsza połowa XIX wieku, wyraźnie zwiększając skuteczność prezerwatyw.  To Charles Goodyear odkrywca metody wulkanizacji kauczuku, wyprodukował pierwszą (wielorazowego użytku) prezerwatywę z gumy. Oczywiscie nie była doskonała, miała boczny szew i grubość ok. 2 mm, ale było to i tak wielkie odkrycie, a w 1855 roku George Bernard Shaw uznał prezerwatywę z gumy za najważniejszy wynalazek stulecia.

XX wiek to już wiek prezerwatywy: reklamy napędzające sprzedaż masową, coraz lepsze technologie: prezerwatywy lateksowe, z poliuretanu, pachnące, smakowe...

Tak się jednak stało, że epidemia AIDS przyczyniła się do większego nacisku na całym świecie na aspekt zdrowotny, profilaktyczny w kontekście prezerwatyw, niż czysto antykoncepcyjny. Zaczęto dyskutować, nawet ostro i często nie tyle merytorycznie, co światopoglądowo, Czy zabezpiecza ona na 80 czy 95 % przed wszystkimi zagrożeniami w czasie uprawiania seksu, to już sprawa statystyk. Jednak prezerwatywa plus odpowiednie dobieranie kontaktów, powinna dawać stuprocentowa ochronę.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !