Felietony i Porady

Narty

Dodano 4 stycznia 2016 03:01, przez Patrycja Calińska
Narty

Najpopularniejszy ze sportów zimowych narodził się w Środkowej Azji, w okolicach Bajkału i gór Ałtaj, skąd, prawdopodobnie za sprawą Lapończyków, przywędrował do Skandynawii — dziś niekwestionowanej światowej „stolicy” narciarstwa. Pierwsze rysunki naskalne, pochodzące z Norwegii i przedstawiające postaci w pozycji zjazdowej, z ugiętymi kolanami i sylwetką pochyloną do przodu, są datowane na 3-5 tys. lat. Najstarsze zachowane narty znaleziono z kolei w Hotting w Szwecji; mają one około 4500 lat. 

Według świadectw historycznych, narty służyły także do szybkiego poruszania się w głębokim śniegu (np. w Rosji) i były używane np. podczas wojen. Pierwsze narty sportowe wykonane były z drewna i powstały we Włoszech w 1867 r. W Polsce narciarstwo jako sport pojawiło się w roku 1888.

Dzisiaj narty dzieli się na dwie grupy: nordyckie, wyróżniające się wiązaniem z tzw. „wolną piętą”, służące do biegów, skoków i rekreacji na lekko pofałdowanym terenie oraz narty zjazdowe,  przeznaczone do narciarstwa alpejskiego. 

Poza gigantycznym biznesem turystycznym, narciarstwo jest także prężną dyscypliną sportową (przypomnijmy choćby popularność polskich skoczków czy Justyny Kowalczyk), a także stale rozwijającą się gałęzią przemysłu odzieżowego. Coraz więcej marek produkuje specjalne ubrania przeznaczone na stok, oraz sprzęt uzupełniający taki jak kaski, gogle czy rękawiczki. Coraz częściej musi być on nie tylko bezpieczny, wygodny, ciepły i funkcjonalny, lecz także spełniać estetyczne wymagania narciarzy.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !