Felietony i Porady

Łapacz snów

Dodano 26 lipca 2017 03:07, przez Katarzyna Frąckowiak
Łapacz snów

Łapacz snów (ang. dream catcher, dreamcatcher) to amulet wywodzący się z kultury niektórych plemion Indian z Ameryki Północnej. Pojawił się około 1975 roku.

Uważa się też, że jego kolisty kształt symbolizuje czas i jego cykliczną powtarzalność, Matkę Ziemię, cztery strony świata, w których żyją ludzie, a także drogę, jaką słońce pokonuje na niebie każdego dnia, po to, by powrócić kolejnego. Symbolizuje marzenia, zaufanie do siebie, wejrzenie w wewnętrzne ja, nadzieję, a także chroni przed negatywną energią.

Tradycja łapacza snów ma swoje źródło w legendach indiańskich. Jedna z nich opowiada o pewnej kobiecie z plemienia Siuksów, której dziecko było męczone przez senne koszmary. Ponieważ nie widziała już innego ratunku, udała się do starej przędzarki z prośbą o pomoc i radę. Otrzymała od niej wskazówkę, aby przygotować sieć życia z gałązek wierzbowych wiecznego kręgu i włókien bawełny.

Łapacz snów to obręcz w kształcie regularnego okręgu albo też w postaci łzy czy kropli, wewnątrz której rozpostarta jest siatka, do złudzenia przypominająca pajęczą sieć. Sieć pierwotnie robiono z dostępnych Indianom surowców naturalnych: włosia, włókien roślinnych, czy cieniutkich ścięgien. Obecnie stosuje się nowoczesne przędze, włóczki, a nawet żyłki wędkarskie. 

Aby łapacz snów dobrze spełniał swoją funkcję, powinien mieć następujące dodatki: koraliki, które spełniają sny; pióra, które symbolizują oddech lub powietrze; sowie pióro dla dziewczynek, oznaczające mądrość; orle pióro dla chłopców, oznaczające odwagę; kawałek modrzewia, który daje zdrowie; futerko, zapewniające wygodę i ciepło; koński włos, który daje wytrzymałość; turkus, który sprowadza siłę; kryształ górski, który daje moc; oraz pazury, które zapewniają ochronę.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !