Felietony i Porady

Kultowy przedmiot - Vogue.

Dodano 28 listopada 2016 02:11, przez Katarzyna Frąckowiak
 Kultowy przedmiot - Vogue.

Vogue to najważniejsze kobiece pismo w świecie mody.

Po raz pierwszy ukazał się 17 grudnia w 1892 roku, a wydawcą był Arthur Tumure. Na początku było to cotygodniowe czasopismo pojawiające się tylko na terenie Stanów Zjednoczonych, skierowane głównie do arystokracji nowojorskiej. Początkowo pojawiały się w nim wiadomości oraz plotki dotyczące lokalnych wydarzeń. Dopiero z czasem zaczęto pisać o urodzie i modzie. Grafika na okładce pierwszego numeru przedstawiała modną ówcześnie dziewczynę Gibsona (wysoko upięte włosy, długa suknia podkreślająca talię). Tak swoją oszałamiającą karierę rozpoczęło pismo, które wkrótce stało się biblią mody.

W 1905 roku Vogue zmienił właściciela, na Condé Montrose Nasta, a co za tym idzie, nastąpiło wiele zmian. Teraz zmienił się na dwutygodnik, a przede wszystkim zaczął trafiać do czytelników w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch i Francji.
Wielka zmiana nadeszła w lipcu 1932 roku. Po raz pierwszy okładkę ozdobiło, nie jak zwykle grafika, a kolorowe zdjęcie. Autorem zdjęcia modelki na minimalistycznym tle był Edward Steichen.
W latach 60-tych XX wieku z Dianą Vreeland, jako redaktorką naczelną, Vogue powoli otwierał się na wiele tematów dotyczących kobiet, ale przede wszystkim prezentował współczesną modę.
W roku 1973 Vogue ostatecznie stał się miesięcznikiem. W tym okresie redaktor naczelną była Grace Mirabella, która dokonała wiele gruntownych zmian, co było wynikiem zmiany grupy docelowej i zmian w jej stylu życia.


Obecnie Vogue wydawany jest w 21 krajach. Od 1988 roku redaktor naczelną jest Anna Wintour, która radykalnie zmieniła oblicze całego magazynu. Nastały czasy supermodelek i znanych nazwisk tamtej epoki. Na okładkach gościły takie gwiazdy jak Cindy Crawford, Christy Turlington, Naomi Cambell i Kate Moss. Dla Vogue pracowali najwięksi fotografowie, między innymi Annie Leibovitz, Mario Testino, Peter Lindbergh, Richard Avedon, Herb Ritts.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !