Felietony i Porady

Kultowy przedmiot - tatuaż z henny.

Dodano 15 października 2016 02:10, przez Katarzyna Frąckowiak
Kultowy przedmiot - tatuaż z henny.

Słowo ,,tatuaż" pochodzi z języka samoańskiego ,,tatau" i oznacza zdobienie, oznaczenie czegoś/kogoś. Pierwsze rysunki na ciele powstawały już 3300 lat przed naszą erą. Najstarszy tatuaż na ciele mumii egipskiego dziecka powstał 4000 lat temu. Był wykonany kościaną igłą i utrwalony tłuszczem zwierzęcym i sadzą. Ozdoby na ciele pojawiały się niemalże na całym świecie. Rosja, Chiny, Europa, zwłaszcza ludy celtyckie, Afryka, Ameryka. Początkowo były oznaką przynależności do danego plemienia lub określonej grupy społecznej jak kapłani, niewolnicy czy wojownicy. Tatuaż zajmował ważne miejsce w obrzędach i rytuałach. W takiej formie pojawiał się jednak tylko w okresie poprzedzającym średniowiecze. W momencie rozpowszechnienia się chrześcijaństwa zwyczaj ten zanikł na 1000 lat.
Moda na tatuaże powróciła w latach 60 tych. Nie mają one jednak takiego znaczenia jak w poprzednich stuleciach. Obecnie jest to swego rodzaju próba manifestacji własnych poglądów, chęć odróżnienia się od innych. Tatuują się młodzi i starsi, kobiety i mężczyźni. Jest to zjawisko powszechne i nieuważane za tabu.
Alternatywą tradycyjnego tatuażu jest tatuaż z henny, który ma nie mniej długą i barwną historię.
Na początek określmy czym jest henna? To nic innego, jak pasta kosmetyczna, która jest uzyskiwana z drzewa zwanego Lawsonia Inermis. Występuje przeważnie w Afryce, Bliskim Wschodzie i Indiach. Od 5000 lat w tych regionach stosowano ją do upiększania ciała zwaną sztuką Mehendi (Mehndi).
Henna odgrywa bardzo ważną rolę w obrzędach kobiecych, gdzie symbolizuje bogactwo, pokusę, uwodzenie, czy piękno. W arabskim świecie dekorowanie ciała najczęściej praktykowane jest przez kobiety, które stosują ją na swoich dłoniach i stopach, zwłaszcza podczas ceremonii zaślubin. Masajowie używali henny do zdobienia twarzy, aby podkreślić status plemienny. Egipcjanie stosowali ją do malowania paznokci u rąk i włosów. Tradycyjnie w krajach islamskich używa się hennę podczas ceremonii zaślubin do ozdabiania stóp oraz dłoni kwiatowymi i geometrycznymi ornamentami.
W latach 90 tych, przede wszystkim w USA, gwiazdy rocka zaczęły używać hennę. Obecnie coraz większą popularność zdobywają tatuaże z henny wykonywane na całym ciele. Są bezpieczne, bezbolesne, i nietrwałe (2-3 tygodnie), dlatego idealnie nadają się na przyozdobienie ciała. Wiele znanych, ale nie tylko osób ozdabia swoje ciała takim właśnie tatuażem. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które uległy chwilowej modzie i fascynacji czegoś nowego.
Bez względu na to, kiedy i gdzie powstała henna po dziś dzień symbolizuje ona powodzenie, szczęście, płodność. Jednak coraz częściej zaciera się znaczenie religijne dekorowania ciała. W naszej kulturze wzory malowane na ciele henną traktuje się po prostu jako bezpieczniejszą alternatywę dla zwykłych, trwałych tatuaży.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !