Felietony i Porady

Kultowy przedmiot - spódniczka mini.

Dodano 2 marca 2017 02:03, przez Katarzyna Frąckowiak
Kultowy przedmiot - spódniczka mini.

Spódniczka mini została wymyślona przez francuskiego projektanta André Courregesa, ale to Mary Quant zainspirowana jego pomysłem rozpowszechniła ją w Wielkiej Brytanii. Mary Quant to brytyjski symbol mody lat 60-tych.
Mini spódniczka została zaprezentowana światu w 1962 roku. Na reakcję nie trzeba było długo czekać, ponieważ z miejsca uznano ją za nieprzyzwoitą i demoralizującą. Spódniczka mini momentalnie robi jednak furorę wśród młodych Angielek. Dziwczyny od razu ją pokochały. Twierdziły, że jest bardzo wygodna i nie krępuje ruchów. Pierwsza krótka spódniczka pojawia się nawet na okładce magazynu Vogue.

W popularyzacji mini-spódniczek projektu Mary Quant bardzo duży udział miała Twiggy, angielska modelka, uosobienie kultu szczupłego ciała, młodości i wolności. Rewolucja seksualna przyczyniła się do tego, że minispódniczka szybko podbiła serca kobiet, a rodzina królewska wydaje pozwolenie na noszenie spódnic o długości sięgającej minimum 7 cm nad kolana. W Polsce przyjęcie mody mini wynikało głównie z naśladownictwa zachodniego trendu.
W latach 70-tych i 80-tych kobiety odwiesiły krótkie spódniczki do szafy. Minispódniczką nie podobały się feministkom, które przekonywały kobiety do noszenia spodni i innych elementów męskiej garderoby. Mini powróciła w latach 90-tych i do dzisiaj możemy ją znaleźć w garderobie każdej kobiety.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !