Felietony i Porady

KULTOWY PRZEDMIOT - PŁYTA GRAMOFONOWA

Dodano 18 sierpnia 2016 02:08, przez Katarzyna Frąckowiak
 KULTOWY PRZEDMIOT - PŁYTA GRAMOFONOWA


Są w naszym życiu przedmioty, które z różnych powodów odkładamy na półkę. Najcześciej dlatego, że na rynku pojawiło się coś nowocześniejszego, doskonalszego, bardziej praktycznego czy wygodniejszego w zastosowaniu. Często bywa jednak tak, że z sentymentem po czasie do nich wracamy, bowiem okazuje się, że to było właśnie to, czego niczym innym, nowocześniejszym zastąpić się jednak nie da.
Jednym z takich przedmiotów jest kultowa czarna płyta gramofonowa, potocznie nazywana winylową płyta.
Jako pierwszy próbę zobrazowania dźwięku podjął w roku 1807 Thomas Young. Nie przyniosło to oczekiwanego skutku, ale z biegiem lat jego wynalazek był modernizowany, ulepszany, by w końcu nabrał kształt i jakość współczesnego, znanego nam czarnego krążka, który ma juz ponad 100 lat.
Najbardziej klasyczna to 12 calowa płyta winylowa. Jest bardzo trwała, a brzmienie zachowuje jakość po wielu odtworzeniach.
W ostatnim okresie nastąpił renesans płyty gramofonowej. Melomani zatęsknili za fizycznym, namacalnym nośnikiem dźwięku. Wytwóornie zaś starają się zaoferować swoim klientom to czego poszukują. W związku z tym na rynku coraz częściej obok wydań cyfrowych można znaleźć wersję w postaci czarnego krążka.
Prawdziwy meloman koneser zawsze jednak będzie poszukiwał starych, oryginalnych, zapakowanych w kopercie płyt i to bez względu na jej cenę .

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !