Felietony i Porady

Kultowy przedmiot - Fotel Jajo.

Dodano 30 stycznia 2017 03:01, przez Katarzyna Frąckowiak
 Kultowy przedmiot - Fotel Jajo.

Klasyk nad klasykami - słynny fotel "Jajko" został zaprojektowany w 1958 roku przez Arne Jacobsena. Choć ma ponad 50 lat, do dziś nie stracił na swojej ponadczasowości.
Światowej sławy duński projektant stworzył fotel Egg dla holu i recepcji hotelu Royal w Kopenhadze. Stanowi on jedno z największych osiągnięć jacobsenowskiego wzornictwa totalnego. Przypomina rzeźbę i doskonale kontrastuje z poziomymi i pionowymi płaszczyznami budynku.

Był tylko częścią szerszego projektu. Stał się niekwestionowaną gwiazdą światowego designu.
Kształt fotela został wymodelowany przez Jacobsena z gliny. Następnie w oparciu o model wykonano konstrukcję z pianki. Fotel Egg to bardzo szeroka gama kolorystyczna wielu tapicerek z tkanin oraz skór naturalnych. Posiada wyjątkowy kształt. Można się w nim zanurzyć i zyskać odrobinę prywatności. Dzięki temu trafia nie tylko do mieszkań prywatnych. Do dziś ozdabia także przestrzenie publiczne na całym świecie.
Podobnie jak w 1958 roku, także i dziś fotel jest produkowany przez znakomitą duńską firmę Fritz Hansen.
Arne Jacobsen to jeden z czołowych duńskich architektów XX wieku, uznawany za ojca duńskiego wzornictwa. Oprócz fotela Egg inne jego znakomite projekty to m.in.: krzesło Ant, fotel Swan czy seria stalowych naczyń Cylinda-Line. Wszystkie stały się hitami eksportowymi duńskiego wzornictwa.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !