Felietony i Porady

Kultowy przedmiot - bluzka w paski.

Dodano 6 września 2016 03:09, przez Katarzyna Frąckowiak
 Kultowy przedmiot - bluzka w paski.

Jednym z klasyków mody, a zwłaszcza, jeżeli chodzi o sezon letni, są bluzki z marynarskim motywem, czyli w bialo-granatowe paski, zwane ,,breton stripes".
Jak wszystko co związane z modą, tak i bluzka w marynarskie paski ma swoją historię. W XIX wieku ten wzór widniał na uniformach francuskiej marynarki wojennej. Ciekawostką jest to, że miał 21 pasków, które miały upamiętnić zwycięstwa Napoleona.

Były produkowane w bretońskiej manufakturze Tricots Saint James. Bardzo praktyczne było to, że były szyte z czystej wełny oraz bawełny. W niedługim czasie stały się popularne w środowisku marynarzy i rybaków, oraz robotników pracujących przy morzu. To jednak nie wszystko, bowiem człowiek ubrany w taki strój stawał się bardziej widoczny na tle fal morskich.
Bluzki bretońskie na stałe weszły do mody na początku XX wieku. Jako pierwsza wprowadziła je Coco Chanel. Dokładnie w 1917 roku pokazała kolekcję marynistyczną dla pań inspirowaną strojami marynarzy bretońskich. To było bardzo przełomowe posunięcie, ponieważ w ówczesnych czasach stroje damskie głównie opierały się na bazie gorsetów. Styl zaprezentowany przez projektantkę stał się wówczas symbolem wielkomiejskiej swobody.

Natomiast w latach 50-tych koszulki w paski stały się symbolem ruchu beatnikow, którego członkowie głosili bunt przeciw otaczającemu światu. Odrzucali tradycyjne normy mieszczańskie i krytykowali cywilizacje Zachodu, a uprawiali sztukę otwartą, urządzając odczyty na wolnym powietrzu jak i w barach.
Z pozoru zwykła bluzka marynarska jest jednak niezwykła. Ma długą, interesującą historię. Stała się najbardziej znaną i modną bluzką na całym świecie.

Luźny marynarski styl lansowali Audrey Hepburn i James Dean czy Kurt Cobain oraz Kate Moss. Natomiast francuski projektant Jean Paul Gaultier uczynił z nich swój znak rozpoznawczy.
Dlaczego ta bluzka jest tak genialna i ponadczasowa? Odpowiedz jest prosta. Pasuje do każdej figury. Idealnie prezentuje się z jeansami czy bialymi ubraniami. A co najważniejsze jest niezmiernie praktyczna i wygodna.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !