Felietony i Porady

Jajo Fabergé

Dodano 14 kwietnia 2017 02:04, przez Katarzyna Frąckowiak
Jajo Fabergé

Budzą pożądanie kolekcjonerów z całego świata. Nie wszystkie zostały odnalezione. 

Jaja Fabergé, bo o nie chodzi, są obecnie jednymi z najdroższych i najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Na początku XXI wieku około 100 lat po tym, jak zostały wykonane, stały się symbolem luksusu.

W roku 1885, przed Wielkanocą, car Rosji Aleksander III Romanow chciał podarować swojej żonie, carycy Marii Fiodorownie oryginalny, niezwykły prezent. Zgodnie z tradycją prawosławni obdarowywali się zdobionymi jajkami, symbolem nowego życia. Car zamówił więc u młodego złotnika Petera Carlow Fabergé wykonanie ozdobnego jajka. Caryca otrzymała białe jajko, które kryło jednak w sobie niespodziankę. Po jego otwarciu ukazało się złote żółtko, a w nim złota kura ozdobiona diamentową miniaturą carskiej korony oraz maleńkim jajkiem z rubinów. 

W taki sposób narodziły się słynne jaja Fabergé, które między innymi stały się symbolem carskiej Rosji i dynastii Romanowów. Od tej pory aż do rewolucji październikowej w 1917 r. carowie zamawiali w firmie Fabergé niezwykłe pisanki. Każde tzw. jajo carskie było wyjątkowe i różniło się od pozostałych. Powstało 50 jaj Fabergé dla rodziny carskiej oraz 13 jaj wykonanych dla bogatych arystokratów.

Jednymi z najpiękniejszych i najdroższych jaj wykonanych przez Fabergé były „Jajko Koronacyjne” z 1897 roku i „Jajko Zimowe” z roku 1913.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !