Felietony i Porady

Hamak

Dodano 23 sierpnia 2017 03:08, przez Katarzyna Frąckowiak
Hamak

Pierwsze hamaki według antropologów powstały na terenach Ameryki Środkowej i Południowej. Produkowane były przez tamtejszych Indian z kory drzew oraz włókien roślinnych już ponad tysiąc lat temu. W Muzeum Złota w Bogocie można podziwiać miniaturowy hamak z czystego złota zwany „kolebką bogów”,  który wskazuje na to, że hamak wywodzi się właśnie z tych terenów.

Pierwsze hamaki wbrew pozorom nie pełniły funkcji wypoczynkowej. Spanie na ziemi łączyło się z dużym niebezpieczeństwem ze strony drapieżników i większej zwierzyny, dlatego pełnił rolę przede wszystkim ochronną.

Kolumb, który w 1492 roku odkrył hamaki na Wyspach Bahama, zabrał je do Europy. Od tego momentu stały się bardzo popularne i cenione między innymi przez rybaków, którzy stosowali je jako wiszące łóżka i wkrótce zaczęli sypiać na hamakach na swoich statkach. Do ciekawostek należy fakt, że w XIX wiecznym więziennictwie brytyjskim próbowano zastąpić łóżka więźniów hamakami.

Dopiero na przełomie XIX i XX wieku walory wypoczynkowe dostrzeżono w Ameryce. W hamakach relaksowały się głównie bogate rodziny.

Obecnie hamaki są powszechnie dostępne. Stosuje się je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domów.

Hamak kojarzy się ze słodkim lenistwem. Jednak czy można wyobrazić sobie bardziej relaksujący dzień niż ten spędzony właśnie w delikatnie kołyszącym się hamaku?

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !