Felietony i Porady

Dzień Matki

Dodano 22 maja 2018 03:05, przez Kasia Tilda Frąckowiak
Dzień Matki

Dzień Matki to chyba jedno z najważniejszych dla wszystkich świąt. To okazja do tego, aby nasze mamy poczuły się tak, jak na to zasługują. Są przecież dla nas najukochańsze i najważniejsze. Ten dzień to wyraz największego dla nich szacunku.

Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian, kiedy to  matki-boginie, symbole płodności i urodzaju były otaczane kultem. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów. Zwyczaj powrócił w siedemnastym wieku, w Anglii pod nazwa „niedziela u matki”. Raz w roku, w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze, a matkom składano podarunki, takie jak kwiaty czy słodycze. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się w różnych stronach świata.

W Polsce pierwszy Dzień Matki obchodzono w Krakowie 26 maja 1914 roku. Od tego czasu właśnie w ten dzień, matki w naszym kraju są obdarowywane prezentami. U nas jest to święto stałe, ale nie wszędzie na świecie obchodzone jest tego samego dnia. W części krajów przyjęto zasadę, że będzie on świętowany w drugą niedzielę maja. Tak jest w Niemczech, Holandii, Australii, Belgii, Szwajcarii, Kanadzie i we Włoszech. W USA Dzień Matki obchodzi się w ostatnią niedzielę maja.

Dzień Matki obchodzony jest na świecie w różnych dniach i na różne sposoby. Niezależnie jednak od daty i formy świętowania pamiętajmy o nim. Okażmy szacunek i miłość wszystkim mamom. Podziękujmy za ich obecność i trud włożony w nasze wychowywanie. Niekoniecznie w formie prezentu. Nasza pamięć o nich i obecność jest chyba w ten dzień najważniejsza.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !