Felietony i Porady

Choinka

Dodano 20 grudnia 2013 09:12, przez Joanna Daniło
Choinka

Drzewko, wokół którego obracają się Święta Bożego Narodzenia, tak kochane przez dzieci i dorosłych wyrosło na bazie pogańskich symboli o obrzędów, a chrześcijanie przyjęli ten bardzo piękny zwyczaj.

Informacje o drzewku mamy już w kazaniach z XV wieku. Mieszkańcy Alzacji swoje drzewko przyozdabiali jabłkami, ciasteczkami, tym co potrafili wytworzyć własnoręcznie.

Jednak jeszcze wcześniej ludzie czcili wiecznie zielone rośliny, które były triumfem życia nad śmiercią i symbolem wiecznego życia. W Rzymie podczas obrzędów wieszano na drzewach liściastych bluszcz i laur, Celtowie używali jemioły, Egipcjanie mieli w domach zielone liście palm daktylowych świętując dzień przesilenia zimowego. Druidzi z kolei korzystali z zielonych gałązek ostrokrzewu, które w mitologii nordyckiej były symbolem odrodzenia boga światła i piękna.

Jest także opowieść o świętym Bonifacym, który nawracał ludy na terenach dzisiejszych Niemiec. Opowieść mówi, że ściął on stary dąb, który był dla pogan drzewem świętym. Ogromne drzewo waląc się na ziemię, połamał wszystkie drzewa oprócz małej jodełki… Jest bowiem wiecznie zielona, jak wieczny jest Bóg dający nam wieczne życie.

W Polsce choinka pojawiła się dopiero w XIX wieku, a zwyczaj przyszedł oczywiście z Niemiec w czasie zaborów. Najpierw zwyczaj uznali mieszczanie, potem polska szlachta, a w okresie międzywojennym trafiła na wieś. Ubierano ją zawsze dopiero w dzień Wigilii.

Pierwsze ozdoby, które zawisły na choinkach to jabłuszka, ciasteczka, cukierki, ozdoby za słomy, papieru, wydmuszki, łańcuchy robione wspólnie w domach. Ozdoby miały swoje symboliczne znaczenie: dzwoneczki mówiły o dobrej nowinie, aniołki symbolizowały bożą opiekę, łańcuchy cementowały więzi rodzinne, a gwiazda betlejemska na szczycie choinki pomagała wędrowcom aby szczęśliwie wrócili do domu…

Dziś nasze choinki lśnią milionem światełek, pięknymi specjalnie tworzonymi na tę okazję bombkami, cieszą oko i rozświetlają dom na całe Święta.

Życzymy radości przy choince.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !