Felietony i Porady

Magiczne właściwości mięty

Dodano 18 lipca 2017 02:07, przez Katarzyn Frąckowiak
Magiczne właściwości mięty

Nazwa mięta pochodzi od imienia nimfy (Mentha, Minthe), w której zakochał się bóg Hades. Gdy o zdradzie dowiedziała się jego żona Persefona, postanowiła pozbyć się rywalki. Hades jednak zamienił nimfę w roślinę. Czy powinniśmy dziękować mu za to? Do dnia dzisiejszego możemy korzystać z jej magicznych właściwości.

Mięta jest uprawiana prawie na całym świecie. Charakteryzuje się silnym zapachem. W Polsce znajdziemy między innymi gatunki takie jak:

1. Mięta pieprzowa, nazywana też miętą lekarską (popularne peppermint – Mentha x pipperata).

2. Dziko rosnąca mięta nadwodna (Mentha aquatica).

3. Polej mięta (Mentha pulegium).

4. Mięta polna (Mentha arvensis) 

5. Mięta zielona (Mentha spicata) 

6. Mięta długolistna (Mentha longifolia) 

7. Mięta okrągłolistna (Mentha rotundifolia)

Herbata miętowa pozwala zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a także o szczupłą sylwetkę. Kontroluje bowiem apetyt, a w szczególności ochotę na słodkości.

Napar z mięty działa przeciwskurczowo, przeciwpasożytniczo, przeciwwymiotnie i bakteriobójczo. Dzięki tym właściwościom, łagodzi bóle mięśni, stawów, a także nerwobóle. Miętę w formie inhalacji stosować warto również w przypadku przeziębienia. Poza tym ma właściwości uspokajające, poprawia pamięć i pomaga w koncentracji.

Dzisiaj chciałabym skupić się na właściwościach orzeźwiających herbaty miętowej.

Od wieków w krajach o bardzo gorącym klimacie przygotowuje się ją dla ochłody i orzeźwienia. I to wcale nie w postaci mrożonej, tylko ciepłej. Warto więc przygotować dzbanek miętowej herbaty dla ochłody. Można do niej dodać różne składniki dla wzbogacenia smaku, ale przede wszystkim dodać lodu, żeby zrobić herbatę mrożoną. Do zrobienia naparu nadaje się zarówno świeża mięta, jak i suszona.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !