Konkurs Amber Free Classic Design

Założenia konkursu:

Branża jubilerska w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie: na świecie coraz częściej słyszy się nie tylko o polskim bursztynie, lecz także niepowtarzalnym designie i rzemiośle na najwyższym poziomie. Zawsze może być jeszcze lepiej — każdy rynek, a w szczególności artystyczny, potrzebuje kreatywnej stymulacji, która przyniesie korzyść całej branży.

Międzynarodowe Centrum Targowe, organizator najstarszych targów biżuteryjnych w Polsce,  Złoto Srebro Czas, postanowił wyjść naprzeciw potrzebom rynku: wraz z Ogólnopolskim Cechem Rzemieślników Artystów chcemy zorganizować konkurs dla projektantów biżuterii  i akcesoriów pod nazwą AFC Design 2016. Pozwoli on młodym twórcom zaistnieć w świadomości firm funkcjonujących na rynku od lat i być może nawiązać kontakty, które zaowocują w przyszłości udaną współpracą.

Zapraszamy wytwórców biżuterii i akcesoriów do udziału w naszym konkursie. Chcemy, by odbywał się on corocznie i stał się nową chlubną tradycją branży. Współpraca między doświadczonymi firmami i młodymi, pełnymi pomysłów designerami tchnie w rynek nową energię, przynosząc korzyści obu stronom.

Konkurs odbędzie się w trzech kategoriach:

1. biżuteria z bursztynem

2. biżuteria modowa

3. galanteria skórzana (paski, torebki, notesy, breloki, bransoletki ze skóry, zakładki, wizytowniki, portfele, etui do telefonów, itp.)

Nagrodą w konkursie będzie bezpłatne stoisko podczas nadchodzącej edycji Targów Złoto Srebro Czas, która odbędzie się 29.09-1.10.2016 r. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie przy ul. Marsa 56C. Przedmiotem konkursu mogą być również szkice (wykonane ręcznie lub w technice 3D) — najlepsze prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy na nadchodzącej, 17. edycji targów. Stoiskiem natomiast mogą zostać nagrodzone tylko te osoby, które posiadają już swoje wyroby. Każdy z projektantów może aplikować w dowolnej ilości kategorii i z dowolną ilością projektów.

Nagroda: darmowe stoisko 6 m2 z wyposażeniem o równowartości 3000 zł, podczas 17. edycji Targów Złoto Srebro Czas dla zwycięzcy każdej z kategorii (warunek konieczny do spełnienia przez zwycięzców: posiadanie własnych wyrobów biżuteryjnych, a nie tylko ich projektów).

Rozstrzygnięcie konkursu: Uroczyste wręczenie nagród nastąpi na scenie Warsaw Fashion Street (25-26.06.2016 r.). Tam też zostaną wyłonieni laureaci konkursu, których prace będą prezentowane podczas wystawy na Targach Złoto Srebro Czas.

Organizator konkursu: Międzynarodowe Centrum Targowe – Organizator Targów Złoto Srebro Czas, Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów

Patronat medialny: Sophisti.pl, Pica Pica

Patronat:  S&A S.A. (kategorie: biżuteria z bursztynem oraz galanteria skórzana)

Czas trwania konkursu: od 26 lutego do 15 czerwca (termin ten może ulec zmianie)

Informacja o konkursie zostaje zamieszczona na www.sophisti.pl w zakładce Konkursy (z logo ZSC), gdzie na specjalnie w tym celu stworzonym panelu można zgłosić swoje prace konkursowe. 

Jury konkursu:

Jolanta  Kupniewska – od ponad 25 lat zajmuje się i specjalizuje w projektowaniu oraz wykonywaniu biżuterii artystycznej. Wraz z mężem Andrzejem Kupniewskim współtworzy warszawską pracownię i Galerię Projekt. Należy do STOWARZYSZENIA TWÓRCÓW FORM ZŁOTNICZYCH. Obecnie sprawuje funkcje w zarządzie STFZ. Uczestnik wielu konkursów i wystaw zbiorowych w Polsce jak i zagranicą. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana.

Olga Werbeniec - od 2007 roku prowadzi autorską pracownię kaletnictwa artystycznego. Jest jedną z niewielu w Polsce projektantek torebek i galanterii skórzanej, która jednocześnie jest dyplomowanym mistrzem kaletnictwa. Posiada również tytuł Mistrza Rzemiosł Artystycznych w kaletnictwie nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest prezesem Ogólnopolskiego Cechu Rzemieślników Artystów. 

Dorota Wróblewska – producentka pokazów i promotorka mody, kultury i sztuki. Wykładowca kodu ubioru, business look oraz autoprezentacji. Laureatka statuetki Doskonałość Mody Twojego Stylu za największe wydarzenie modowe Warsaw Fashion Street, którego jest pomysłodawczynią i producentką. Właścicielka domu mody Forget-me-Not i autorka książek o modzie.

Paweł Montewka – prezes Zarządu Pracowni Sztuk Plastycznych i wiceprezes zarządu Międzynarodowego Centrum Targowego, od wielu lat zaangażowany w organizację Targów Złoto Srebro Czas.

Marcin Nowak – Twórczy perfekcjonista, prekursor, poszukujący innowacji, laureat wielu polskich i zagranicznych nagród. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, wykładowca w Katedrze Biżuterii. Od V roku studiów prowadzi zajęcia w pracowni Komputerowego Wspomagania Projektowania Biżuterii. Od 2006 roku projektant biżuterii 3D systemem CAD/CAM. Dzięki pasji i wieloletniemu doświadczeniu tworzy biżuterię pod swoja marką Novvak Jewellery zarówno dla osób prywatnych ceniących sobie oryginalne wzornictwo i możliwość personalizacji, jak i dla firm poszukujących ekskluzywnych gadżetów dla swoich pracowników lub klientów VIP. Historie i marzenia klientów zamienia w symbole piękna.

Michał Piróg – tancerz, choreograf, prezenter, osobowość telewizyjna. Ceniony za oryginalny styl ubioru i wyraziste poglądy. Miłośnik biżuterii. 

Kacper Schiffers – od ponad 15 lat jest artystą-złotnikiem i projektantem biżuterii. Ukończył wydział Projektowania Biżuterii na ASP w Łodzi. Jest rzeczoznawcą diamentów i znawcą kamieni kolorowych zrzeszonym w Polskim Towarzystwie Gemmologicznym oraz Ogólnopolskim Cechu Rzemieślników Artystów. Uczestniczył w wielu prestiżowych wystawach w Polsce i za granicą. Jego biżuteria nagradzana była m.in. na Legnickim Festiwalu Srebra, w konkursie „Obraz i forma” w Petersburgu czy „Chromie” w Birmingham. Prace jego autorstwa gościły w Muzeum Okręgowym w Koninie i Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi.