Felietony i Porady

Królowa kina - Vivien Leigh w 100. rocznicę urodzin

Dodano 4 listopada 2013 10:11, przez Press
Królowa kina - Vivien Leigh w 100. rocznicę urodzin

Vivien Leigh, brytyjska aktorka filmowa i teatralna zdobyła serca widzów na całym świecie rolą pięknej i temperamentnej Scarlett O’Hary, bohaterki powieści Margaret Mitchell: Przeminęło z wiatrem. Kreację tę doceniła również amerykańska krytyka, przyznając Leigh pierwszą z dwóch w jej karierze statuetkę Oscara. Życie tej niezwykłej artystki nie było pozbawione skandali. Podczas przygotowań do wystawienia sztuki: Hamlet, Vivien nawiązała romans z wybitnym aktorem szekspirowskim – Laurencem Olivierem. Oboje związani jeszcze poprzednimi związkami małżeńskimi, wyjechali za granicę i stamtąd wystąpili o rozwód, stając się jedną z najsławniejszych aktorskich par w historii kina. W trakcie trwającej 30 lat kariery Leigh grała przede wszystkim w teatrze, kreując niepowtarzalne role heroin takich jak: Kleopatra czy Lady Makbet. Na uwagę zasługuje również jej filmowa rola Blanche – kobiety chorej psychicznie i nimfomanki w Tramwaju zwanym pożądaniem u boku Marlona Brando, za którą została uhonorowana drugim Oscarem.  Na ekranie Iluzjonu w dniach: 2 – 10 listopada będzie można zobaczyć dzieła z udziałem aktorki, takie jak: Cezar i Kleopatra, Przeminęło z wiatrem i Lady Hamilton

PLAN PROJEKCJI:

2. XI (s); godz. 17.45        Cezar i Kleopatra (Caesar and Cleopatra) r. Gabriel Pascal,

                                          Wielka Brytania 1945  125’         

2. XI (mcz); godz. 19.00    Przeminęło z wiatrem (Gone with the Wind) r. George Cukor,

                                           Sam Wood, Victor Fleming; USA 1939 232’                                                                        

3. XI (mcz); godz. 20.00    Lady Hamilton (That Hamilton Woman) r. Alexander Korda, 

                                           Wielka Brytania 1941  125’    

5. XI (mcz); godz. 18.00     Przeminęło z wiatrem (Gone with the Wind) r. George Cukor,

                                           Sam Wood, Victor Fleming; USA 1939 232’

 8. XI (mcz); godz.15.15      Lady Hamilton (That Hamilton Woman) r. Alexander Korda,

                                            Wielka Brytania 1941  125’   

10. XI (mcz); godz. 17.45    Cezar i Kleopatra (Caesar and Cleopatra) r. Gabriel Pascal,

                                             Wielka Brytania 1945  125’

Szczegóły na www.fn.org.pl

Ceny biletów na seanse: 11 - 13 zł.

Kino Iluzjon; Ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa

Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Vivien Leigh

Urodziła się 5 listopada 1913 roku jako Vivian Mary Hartley w Darjeeling w Indiach. W wieku sześciu lat została wysłana przez rodziców do renomowanej szkoły z internatem dla dziewcząt - Convent of the Sacred Hart w Londynie. W 1931 roku Vivien powzięła zamiar zostania aktorką i wstąpiła do Royal Academy of Dramatic Art (RADA). Jeszcze jako nastolatka wyszła za mąż za Herberta Leigh Holmana, który z niechęcią odnosił się do „ludzi teatru” i aktorskich pasji Vivien. Gwiazda zadebiutowała po raz pierwszy na ekranie grając epizodyczną rolę w filmie: Things Are Looking Up. W 1935 roku podpisała kontrakt z Alexandrem Kordą i przyjęła pseudonim artystyczny: Vivien Leigh, zapożyczając nazwisko od drugiego imienia męża i równocześnie zmieniając pisownię imienia z „a” na „e”. W 1937 r. na planie filmu: Wyspa w płomieniach nawiązała romans z aktorem Lawrencem Oliverem. Oboje zakochali się w sobie i postanowili opuścić swoich małżonków by wyjechać wspólnie do USA. W 1938 r. po długich poszukiwaniach odtwórczyni głównej roli - Scarlett O’Hary do filmu Przeminęło z wiatrem według powieści Margaret Mitchell, angaż otrzymała Leigh.

Jej kreację doceniła krytyka przyznając aktorce pierwszego w jej karierze Oscara. W 1940 r. współmałżonkowie Lawrenca i Vivien udzielili im rozwodu, dzięki czemu aktorska para mogła się w końcu pobrać. W tym samym roku Leigh wraz z Olivierem wystawili na Broadwayu sztukę: Romeo i Julia, a także wspólnie wystąpili w melodramacie - Lady Hamilton. Aktorka była u szczytu popularności, gdy dały o sobie znać jej problemy ze zdrowiem psychicznym. W 1945 r. w trakcie prac nad filmem Cezar i Kleopatra odkryła, że jest w ciąży. Wkrótce potem poroniła, w wyniku czego popadła w głęboką depresję. Trzy lata później Leigh zdecydowała się zagrać w filmie Anna Karenina, który to odniósł klęskę. W 1951 r. Vivien została wybrana do zagrania roli Blanche Dubois w filmowej adaptacji sztuki Tennessee Williamsa – Tramwaj zwany pożądaniem. Kreacja stworzona przez aktorkę zyskała uznanie krytki i uhonorowana została Oscarem dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Po mimo nawracających ataków depresji, Leigh kontynuowała swoją pracę w teatrze. Wystąpiła również w dwóch filmach: Rzymskiej wiośnie Pani Stone oraz Statku szaleńców.  Długoletnie zmagania z chorobą psychiczną przyczyniły się do rozpadu jej małżeństwa z Olivierem. W 1960 r. para rozwiodła się, zaś Vivien zamieszkała ze swoim przyjacielem - Jackiem Merivalem, który opiekował się nią do jej śmierci – 8 lipca 1967 roku.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !