Felietony i Porady

KONKURS SCENARIUSZOWY SCRIPT PRO 2014

Dodano 22 stycznia 2014 01:01, przez Redakcja
KONKURS SCENARIUSZOWY SCRIPT PRO 2014


Konkurs scenariuszowy Script Pro organizowany jest przez Szkołę Wajdy i Festiwal Off Plus Camera. Partnerem Głównym konkursu jest PKO Bank Polski, Partnerami – Cinemax oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jest to najważniejszy w Polsce konkurs dla scenarzystów, początkujących i tych, którzy dopiero wystartowali w zawodzie. By zgłosić swoją pracę, nie można mieć na koncie więcej niż dwa zrealizowane scenariusze (to nowa zasada w regulaminie!). W tym roku Script Pro, który jest kontynuacją konkursu Hartley-Merrill, organizowany jest już po raz dwudziesty trzeci. Z roku na rok przychodzi coraz więcej zgłoszeń, a debiutanci walczą nie tylko o nagrodę finansową: Nagroda Główna PKO Banku Polskiego 20 000 zł, Druga Nagroda PISF – 12 000 zł, Trzecia Nagroda PISF – 8 000 zł oraz Nagroda Specjalna Cinemax – 15 000 zł, ale również o możliwość współpracy 
z najwybitniejszymi w Polsce ekspertami. Finaliści Konkursu SCRIPT PRO 2014 otrzymają stypendia ufundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz będą mieli zapewnione konsultacje scenariuszowe prowadzone przez konsultantów ze Szkoły i Studia Wajdy. Wręczenie nagród tegorocznej edycji odbędzie się podczas uroczystej gali w trakcie VII edycji Festiwalu Off Plus Camera, w maju 2014 roku, w Krakowie.

Konkurs Script Pro dla producentów jest sygnałem, że nad tymi tekstami warto się pochylić, że to właśnie one zostały przez Jury wybrane z kilkuset nadesłanych zgłoszeń. Z roku na rok rośnie liczba scenariuszy, które zaistniały w konkursie, a potem zostały przeniesione na ekran. Warto tu przypomnieć, że prócz filmów już zrealizowanych („Lęk wysokości”, „Ki”, „Jesteś bogiem”, „Moja krew”, „Komornik”, „Stacja”, „Bandyta”) na swoje premiery czekają kolejne, laureatów z ostatnich lat. W fazie produkcji jest „Letnie przesilenie” Michała Rogalskiego (Nagroda Główna w 2008 r.), „Mur” Dariusza Glazera (Nagroda Główna w 2012 r.), „Carte Blanche” Jacka Lusińskiego(finalista w 2012 r.) oraz teksty nagrodzone w ostatniej edycji: „Bogowie” Krzysztofa Raka oraz „Obietnica” Anny Kazejak (według scenariusza „Słowo”, którego współautorem jest Magnus von Horn). Film "Obietnica" został zakwalifikowany do konkursowej sekcji "Generation" tegorocznego Berlinale.

„Script Pro to szansa nie tylko dla utalentowanych scenarzystów, których prace zawsze ocenia kompetentne i doświadczone Jury” – mówi Agnieszka Odorowicz, Dyrektor PISF – „ale też dla reżyserów i producentów planujących kolejne filmy”. Adam Ślesicki, koordynator konkursu, dodaje: „Prawdziwą satysfakcją jest dla nas fakt, że część scenariuszy znajduje producenta 
i trafia na ekrany. Mam ogromną nadzieję, że od tego roku, dzięki wsparciu PKO Banku Polskiego, te szanse jeszcze wzrosną”. Selekcja, której dokonuje się podczas konkursu jest również dla producentów wyznacznikiem jakości tekstów – dlatego z roku na rok coraz chętniej po nie sięgają.

Szczegółowe informacje i regulamin konkursu na www.scriptpro.pl

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !