Felietony i Porady

Kultura - Film strona 4/29

Kultura - Film

Dzikie Róże

1 grudnia 2017, 03:12

„Dzikie róże” to historia kobiety, która musi dokonać bardzo trudnego wyboru życiowego. Jej sytuację dodatkowo komplikuje to, że żyje w małym, prowincjonalnym miasteczku, w którym bardzo trudno jest coś ukryć, a bardzo łatwo zostać osądzonym. więcej »

Panem et circenses - chleba i igrzysk!
20 listopada 2015, 02:11

Na tle amerykańskich sag dla nastolatków i hollywoodzkich blockbusterów, przeznaczonych dla szerokiej widowni, „Igrzyska śmierci” wyróżnia ciekawa gra współczesnymi kontekstami polityczno-medialnymi. Książkowe Panem stworzone jest jako karykatura współczesnej kultury zachodu, z całym jej konsumpcjonizmem, siatką politycznych powiązań, nierównym układem sił oraz cyfrowym nadzorem, zataczającym coraz szersze kręgi.   więcej »

Warsaw Korean Film Festival 2015
9 listopada 2015, 08:11

W dniach 30 listopada - 4 grudnia odbędzie się w Warszawie pierwsza edycja Warsaw Korean Film Festival - przeglądu nowego kina koreańskiego. więcej »

 Nowy film Wesa Andersona już wkrótce.
19 października 2015, 02:10

Mimo, że ostatni film Wesa Andersona ma dopiero rok, fani z niecierpliwością wyczekiwali kolejnego dzieła specyficznego reżysera. Nie musieli jednak czekać długo. Amerykańskie media podały, że artysta właśnie pracuje nad nowym pełnometrażowym filmem w technice animacji poklatkowej. Nakręcony w ten sam sposób `Fantastyczny Pan Lis` zdobył między innymi dwie nominacje do Oscara. Najnowszy film będzie również o zwierzętach. Tym razem będą to psy.  więcej »

 
 ,,Praktykant” Nancy Meyers z Robertem de Niro i Anne Hathaway
27 września 2015, 02:09

24 września na świecie, a 2 października w Polsce będzie miała miejsce premiera kolejnego filmu Nancy Meyers (Szeregowiec Benjamin; Lepiej późno niż później; Holiday) zatytułowanego ,,Praktykant” z Oscarową obsadą w osobach Roberta de Niro i Anne Hathaway. więcej »

Festiwal Filmowy w Gdyni ma dobry rok
24 września 2015, 02:09

To był dobry rok dla polskiego kina, być może najlepszy od lat. Na dziesięciolecie istnienia Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przypadło wiele sukcesów: cztery nominacje do Oscara i statuetka dla „Idy”, sukces Szumowskiej w Berlinie, dobre przyjęcie Skolimowskiego w Wenecji i owacje dla „Demona” w Toronto — dawno nie byliśmy tak mocno obecni na światowych festiwalach. 40. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dobrze odzwierciedlał ten stan rzeczy: poziom był wyrównany, a w programie pojawiły się zarówno propozycje uznanych twórców, jak i ambitnych debiutantów więcej »

Powstanie kolejna część kultowego filmu o przygodach Bridget Jones.
23 września 2015, 02:09

Dziennik Bridget Jones Helen Fielding był ogromnym sukcesem na całym świecie, zarówno dwie książki, jak i filmy z Renee Zellweger, Colinem Firthem i Hugh Grantem w rolach głównych. Ekranizacja powstała na podstawie książek Helen Fielding więcej »

 
,,11 minut” Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara
22 września 2015, 02:09

Komisja Oscarowa przy Polskim Instytucie Sztuki Filmowej podjęła jednogłośną decyzję o zatwierdzeniu najnowszego filmu Jerzego Skolimowskiego na polskiego kandydata do Oscara w kategorii ,,najlepszy film nieanglojęzyczny”.  W bojach nie uczestniczył film Małgorzaty Szumowskiej pt. ,,Body/Ciało”. więcej »

Ojciec Chrzestny 2.0 z Johnnym Deppem
17 września 2015, 02:09

Wytwórnia Paramount Pictures poinformowała, że Francis Ford Coppola rozpocznie pracę nad nową wersją legendarnego Ojca Chrzestnego. Jednak większe zdziwienie wywołała informacja, że 43 lata później odtwórcę roli Vita Corleone, Marlona Brando, zastąpi Johnny Depp. więcej »

Sam Smith zaśpiewa piosenkę do najnowszego Bonda
10 września 2015, 02:09

Piosenka dwudziestotrzyletniego solisty będzie miała premierę nieco wcześniej, bowiem pod koniec września bieżącego roku. Sam Smith powiedział stacji BBC, że Barbara Broccoli i Sam Mendes zaprosili go do swojego biura, by umożliwić mu przeczytanie scenariusza. Utwór ,,Writing's on the Wall” napisał w ciągu 20 minut i jest to najszybciej napisana piosenka w jego karierze, jak podkreśla Smith.  więcej »

 
    `Life` - film biograficzny o przyjaźni Jamesa Deana i Dennisa Stocka już niedługo w kinach.
31 sierpnia 2015, 02:08

Niedługo do kin wchodzi film pokazujący kawałek życia kultowego amerykańskiego aktora Jamesa Deana. To właśnie on jest pierwszą osobą, która otrzymała pośmiertnie nominację do Oscara w kategorii najlepszy aktor i jedyną, która otrzymała ją dwukrotnie. więcej »

The Crown – najnowszy serial Netflix o Elżbiecie II
22 sierpnia 2015, 02:08

Po wielkim sukcesie ,,Downton Abbey”, platforma Netflix, która niedługo wejdzie na polski rynek, postanowiła stworzyć kolejny dramat, tym razem o samej Królowej Elżbiecie II. Najdroższy dramat w historii będzie miał premierę w 2016 r. więcej »

„Inne Spojrzenie” jako konkurs, nowa formuła Konkursu Młodego Kina i Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych
22 marca 2015, 02:03

Sekcja „Inne Spojrzenie” jako konkurs, nowa formuła Konkursu Młodego Kina i Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych to najważniejsze zmiany w formule Festiwalu Filmowego w Gdyni. więcej »

 
wybierz stronę