Felietony i Porady

Hubert Woźniak Hubert Woźniak Sypała gnida jedna, więc zniszczyć, zapluć i zdeptać konfidenta!a

Sypała gnida jedna, więc zniszczyć, zapluć i zdeptać konfidenta!a

 

            Jeszcze niedawno w polskim internecie toczyła się ogromna walka z hejterami. Znane osoby blokowały niewybrednych w słowach krytyków, publikowały ich wiadomości, a w skrajnych przypadkach dołączały także personalia, dzięki którym wszyscy poznawaliśmy wcześniej anonimowego hejtera. Wszystko odbywało się w jednej formule: my jesteśmy dobrzy, a źli hejterzy nas atakują, bo są niedojrzali, niedopieszczeni, smutni, zazdrośni i w ogóle źle im w życiu, bo wizyta u psychiatry jest zbyt droga, a pyry ze schabowymi na domowym talerzu są zbyt często. Ostatnio przetoczyła się przez internet kolejna fala hejtu, tym razem nazwiska się pojawiły i to nie byle jakie, bo najsławniejszych osób w nadwiślańskim światku.

  Od kilku dni sprawa Jerzego Zelnika budzi silne emocje. Każdy, kto odsłuchał w całości udostępnione przez Rock Radio nagranie, mógł wyrobić sobie opinię i ewentualnie zaklasyfikować aktora do tych bardziej dobrych, lub złych. W zależności od sumienia, wysłuchania drugiej strony czy opcji politycznej. Choć w Polsce nadal obowiązuje zasada domniemania niewinności, skądinąd uosabiająca demokratyczny wymiar naszego ustroju i prawa, to najdonioślejsi obrońcy wolności i rządów ludu stworzyli z tej zasady wycieraczkę pod ich boskie stopy oblepione plebejsko-autorytatywnym gównem. Więc fala hejtu się wylała z ust orędowników kulturalnej debaty w polskiej sieci.

             ,,Sypał”, ,,pseudonim okupacyjny Aktor, tożsamość właściwa Szmalcownik”, ,,gnida”, ,,konfident”, ,,niespełniony aktor, miał tragedie rodzinne i coś mu się stało”, ,,no i dupa”, ,,kapuś i kłamca”, ,,zel-nikt”, ,,kompleksy i wybujałe ego”, ,,potrzebuje poczucia akceptacji”.

  Jeśli to nie jest hejt, to co to jest? Przypomniał się czcigodnemu środowisku PRL i zaczęli wyzywać bez opamiętania, nie wchodząc w szczegóły? A może to miłe słowa otuchy, w końcu Zelnik potrzebuje akceptacji, więc zapewnimy mu ją?

            Dla niektórych osób świat jest czarno-biały. Jeśli ktoś donosi, jasne, trzeba go wykluczyć ze środowiska, można wypowiedzieć się na ten temat, ale jak można w jednej chwili walczyć z hejtem, a w drugiej samemu stosować jego najohydniejszą postać. W jednej sekundzie mówimy, że ciemnogród przejmie władzę i zabierze nam wolność, a w drugiej plujemy i deptamy fundament państwa demokratycznego oraz prawa karnego? Hipokryzja to zbyt wąskie słowo, by objąć jego zakresem autorów powyższych słów.

            Autorów, których znamy wszyscy. Czytamy o nich codziennie, słuchamy i nierzadko nasze opinie kształtują się pod ich wpływem. Od mało kogo tak wymagam powściągliwości, ostrości umysłu i rozwagi, jak od osób, które raczą kształtować poglądy masowego odbiorcy. Rzecz jasna, optujemy za jedną lub drugą partią polityczną, ale sięganie po hejt, aby tylko ktoś nie wygrał wyborów, by pokazać średniowieczno-peerelowskie zagrywki drugiej strony? Można upaść niżej?

            Ja biedny i głupi dziwię się, że orędownicy walki z hejtem sami sięgają po jego najpodlejszą postać. Co za różnica, jeśli wszelkie głosy krytyczne, niezgadzające się z ich opinią, zwyczajnie blokują na Facebooku? Wolność słowa działa tylko w jedną stronę i podobno tylko jeden obóz chce ją ograniczyć.

 Nie wiecie, o kim mówię? Wystarczy wejść na byle portal informacyjny lub plotkarski, by poznać zacne nazwiska mężnych osób. Jestem na tyle głupi i zbyt idealistyczny, by nie dziwić się, że można zarówno być za i przeciw. Idąc dalej, trzymając sztandary z najznakomitszymi hasłami demokracji można uważać, ze jednych obowiązują pewne zasady, a innych, gorszych, drugie normy. Sprawa Zielnika pokazała, jak bardzo dość poważane środowisko okazało się zatrute i zakłamane, tym bardziej, ze wystarczającym do tego była dość słaba prowokacja. Odważnie zastanawiam się, co by było, gdyby sąd uniewinnił Zelnika? Fala hejtu zamieniłaby się w ,,rzyganie tęczą”?

 

Hubert Woźniak

hubert@sophisti.pl

www.hubertwozniak.pl

ZDJĘCIE- FILM CHOPIN

0
zdjęć
w galerii

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !