Felietony i Porady

Hubert Woźniak Hubert Woźniak Przedsprzedaż H&M x Balmain, czyli wpuścić chamstwo na salony

Przedsprzedaż H&M x Balmain, czyli wpuścić chamstwo na salony

Ile razy oglądaliście film, gdzie fabuła sprowadzała się do pytania: co człowiek jest w stanie zrobić dla pieniędzy? Rzecz jasna, wielkich pieniędzy, milionów, miliardów. Być hipokrytą? Sprzedać się? Zniszczyć przyjaźń? Rodzinę? Zabić? Zazwyczaj odpowiedzi nie są zbyt optymistyczne, wszak trafiają w sedno hobbesowskiej, bardzo pesymistycznej wizji natury człowieka. A ile człowiek jest w stanie zrobić dla 100 lub 200 zł?

W poprzednim tygodniu otrzymałem zaproszenie na wczorajszy pokaz H&M x Balmain, połączony w przedsprzedażą dla specjalnie dobranego grona vipów. Nie będę wnikać, czy dostałem zaproszenie przez przypadek, czy kiedyś pożyczyłem długopis osobie wysyłającej listy i w ten sposób chciała się odwdzięczyć, ale z vipem, tym bardziej celebrytą, mam tyle wspólnego, ile polityka z uczciwością. Mimo wszystko: dziękuję! Ale że pieniędzy trochę mi szkoda, zarówno na zawyżone ceny kolekcji sieciówki, którą i tak uwielbiam, jak i na pendolino, to postanowiłem zostać w Stołecznym Królewskim Mieście Krakowie, by rozkoszować się wawelskim powietrzem. Na marginesie, dlaczego niektóre ruchy walczą o legalizację marihuany? Wystarczy przyjechać do Krakowa i zaciągnąć się powietrzem na plantach. Żaden joint nie da Wam takiego kopa..

Wracając do meritum: walka o zaproszenia była ogromna. O dodatkowe zaproszenia bombardowano zarówno samą markę, jak i firmę obsługującą imprezę. Około godziny 16 także moja skrzynka, jak i Gosi Boy, zaczęła wypełniać się usilnymi prośbami o odstąpienie zaproszenia, bo przecież takie wydarzenie, będzie glamour i w ogóle cud miód malina.

Przebieg samej imprezy znam jedynie z opowieści odważnych osób, jak i przekazów video. I co tu można powiedzieć? Dzicz? Każdy szanujący się człowiek przyzna, że dzicz to określenie i zbyt wąskie, i zbyt eufemistyczne na opisanie wczorajszego zbiegowiska.

Pamiętam, jak nasze elyty, wróć, elity wyśmiewały, szydziły i pochylały się nad smutnym losem wykupujących przecenionego karpia ludzi w lidlu. Plebs rzucił się na niego, jak wygłodniały na obiad. A elity, z klasą dla nich charakterystyczną, zbombardowały Służewiec. Wyrywały sobie ubrania, walczyły o najmniejszą torebkę, balansując na cienkiej granicy bójki. A później szybcikiem do kasy, by wyłożyć 10 czy więcej tysięcy. Można?

Ale Polska to przedsiębiorczy kraj i w kaszę nie damy sobie dmuchać! Mam zaproszenie, kupuję płaszcz za niezłą kasę, to dlaczego mam kupić tylko dla siebie, jeśli jestem wyróżniony/a? A co tam, kupię dziesięć sztuk i dziewięć sprzedam na Allegro po zawyżonej cenie, a nawet dziesięć, jak frajer się znajdzie i stówkę więcej da. Pieniądze leżą na ziemi (lub wiszą na wieszakach), więc wystarczy sięgnąć po nie.

Nie jest mi ani żal, ani wstyd za tych ludzi. Ich mentalność i szacunek do samego siebie sięgnęły rowu mariańskiego, nieuchronnie waląc w nowy rekord głębokości. Sami sobie są winni. Dla kilku stówek są w stanie sprzedać siebie, godność i jakiekolwiek wartości, z trudem nabyte w drodze socjalizacji. Tak, elita, która naśmiewała się z ludzi kupujących karpia. Nie chcę pytać nawet, co byliby w stanie zrobić, mogąc zarobić na tym interesie o wiele wyższą kwotę.

Jak bardzo kolekcja nie byłaby dobra, to pozwolę sobie zaproponować organizatorom i sieci H&M, by w następnym roku nie organizowali przedsprzedaży dla polskich elit. Nie warto. Oglądanie igrzysk celebrytów i vipów na Służewcu jedynie zabija magię współpracy H&M z wielkim domem mody, choć między innymi na tym Wam zależało. Oni nie są tego warci, a i odstraszacie masowego klienta od udanych ubrań, bo za każdym razem, gdy zobaczymy znaczek H&M x Balmain, także będziemy widzieć celebryckie tałatajstwo, walczące o jedną stówkę więcej. Nie warto.

Hubert Woźniak
hubert@sophisti.pl
www.hubertwozniak.pl

29
zdjęć
w galerii

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Komentarze użytkowników sophisti.pl