Felietony i Porady

Hubert Woźniak Hubert Woźniak Natasha Pavluchenko Wiosna/Lato 2015

Natasha Pavluchenko Wiosna/Lato 2015

Zastanawialiście się, co jest miarą wielkości projektanta? Ukoronowaniem jego ciężkiej pracy i niewyobrażalnego talentu? Globalny sukces, przychylne recenzje modowych autorytetów, możliwość nieskrępowanego realizowania się? Myślę, że każdy wymieni inną cechę. Wiosenna kolekcja Natashy Pavluchenko, wystawiona w ramach właśnie zakończonej 11 edycji Fashion Week Poland, utwierdziła mnie w przekonaniu, że wielki projektant projektując nawet prostą i niewymagającą rzecz, potrafi stworzyć zapadające w pamięci dzieło.

Powłóczyste suknie, zwiewne koktajlówki, wełniane swetry z grubym splotem i wysokie czarne rzymianki. Każdą stylizację z minimalistycznej kolekcji ,,BUSHIDO” projektantka przełamała wyrazistą, zazwyczaj srebrną biżuterią (naszyjniki, bransoletki i pierścionki). Pavluchenko tradycyjnie ograniczyła paletę kolorów kolekcji do czerni, bieli i pomarańczowego.

Niezwykle wyrazista inspiracja wymagała surowej dyscypliny. Projektantka abstrahowała od zabawy kolorem czy formą. Delikatny krój, minimalistyczna forma i ascetyczna kolorystyka. Geniusz Pavluchenko jest wręcz namacalny, ponieważ mimo silnie komercyjnego i minimalistycznego charakteru kolekcji, każda kreacja wydaje się być dziełem i obiektem pożądania wielu kobiet. W czasach nieustannego podkreślania silnego charakteru kobiety, bezpardonowo wyrażanego w ubraniach o typowo męskiej naturze, Pavluchenko stawia na skrajnie zmysłową wizję kobiety. Silnej w swojej delikatności i zmysłowości. Kobiety, która nie musi strojem udowadniać twardego charakteru, lecz umiejętnie wykorzystuje wrodzoną subtelność, podkreślaną minimalistyczną formą i krojem.

Minimalistyczne kolekcje wcale nie są proste w tworzeniu, ponieważ potrzeba nie lada talentu i warsztatu, by w skrajnie delikatnych krojach zaszczepić pierwiastek geniuszu projektanta i stworzyć olśniewające oraz zapadające na długo w pamięci kreacje. Pokaz Natashy Pavluchenko pozostawił w tyle wszystkie pokazy piątkowego Designer Avenue i dobitnie udowodnił, że przed resztą projektantów jeszcze dużo lat ciężkiej pracy, za czym będą mogli dorównać samej Pavluchenko.


Hubert Woźniak
hubert@sophisti.pl

0
zdjęć
w galerii

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !