Felietony i Porady

Hubert Woźniak Hubert Woźniak Milan Fashion Week Spring 2014 – III dzień

Milan Fashion Week Spring 2014 – III dzień

Podsumowanie najciekawszych pokazów trzeciego dnia Mediolańskiego Tygodnia Mody na sezon Wiosna-Lato 2014.

 BLUMARINE Spring 2014 bezceremonialnie ociera się o granicę kiczu, niekiedy perfidnie ją przekraczając. Próba wkomponowania twórczych pomysłów w ramy przyszło-sezonowych trendów skończyła się sromotną porażką, balansującą na granicy bezguścia.

            Kolekcja Blumarine zawiera perełki, które częściowo ratują jej wydźwięk i dosięgają do poziomu mediolańskiego wybiegu: bardzo ciekawa beżowa tkanina imitująca pajęczą sieć z haftem przyciąga uwagę i znajdzie swoje miejsce w szafach wielu eleganckich i pewnych swojej sylwetki kobiet. Jednak propozycje takie jak przezroczysta sukienka z haftem róży bądź jej bardziej zaawansowane formy nie mogą liczyć na uznanie.

            Na próżno szukać w kolekcji spajających ją detali bądź inspiracji,
gdyż stanowi ona raczej swoisty zbiór sukienek a nie przemyślany i dopracowany pokaz na najbliższy sezon. Kolorystyka nie ogranicza się do jednego koloru, ponieważ kicz wieloma odcieniami się mieni. Niemniej wcześniej opisane perełki warto wyszukać, choć trzeba przebrnąć także przez resztę kolekcji, czego nie życzę nikomu.

  Rockowa kolekcja VERSACE jest niezwykle przemyślaną i dojrzałą propozycją na najbliższy, wiosenny sezon w modzie. Donatella Versace w perfekcyjny sposób łączy inspiracje kolekcji z fundamentalnymi zasadami Domu Mody Versace: rockowy (choć słyszałem, że hard rockowy w co trudno uwierzyć) styl połączyła z niesamowitymi seksapilem sukienek Versace, co było strzałem w dziesiątkę.

            Projektanta nie ogranicza swojej kolekcji ani kolorystycznie ani gatunkowo, prezentując nam lekko eksperymentalne spojrzenie na styl rockowy, który przestaje się ograniczać do bardzo wyraźnych, ostrych, ciemnych barw, przyjmując nawet wrzosowe odcienie. Jednak dwa detale kolekcji wyróżniają się na tle pozostałych: bardzo optycznie oszukujące spódnice, które skutecznie wydłużą sylwetkę kobiety oraz kwieciste nadruki na bluzki oraz ołówkowe spódnice – tak pięknego wzoru nie widziałem jeszcze w żadnej kolekcji Spring 2014.

            Truizmem jest stwierdzenie, że ubrania winny podkreślać atuty i maskować mankamenty (które każdy z nas ma, choć ciężko uciec od polemiki w tej sprawie), ale będąc jednocześnie tylko dodatkiem do nas. Większość projektantów zapomina o tym. Ubrania zaczynają żyć swoim życiem zakrywając całe piękno człowieka.
Nie ma osoby, jest sukienka. Nie znajdziemy tego u Versace. Donatella
w mistrzowski sposób projektuje ubrania, które stają się formą a nie podmiotem. Ciężko oprzeć mi się wrażeniu, że prawie każda kobieta może doskonale wyglądać
w kreacjach od Domu Mody Versace.

 Zdjęcia z pokazów można obejrzeć tutaj:

Blumarine- http://www.style.com/fashionshows/complete/slideshow/S2014RTW-BLUMARNE/#1
Versace - http://www.style.com/fashionshows/complete/slideshow/S2014RTW-VERSACE/#1

 

 

0
zdjęć
w galerii

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !