Felietony i Porady

SOPHISTI POLECA SOPHISTI POLECA TU BIZNES SPOTYKA SIĘ ZE SZTUKĄ

TU BIZNES SPOTYKA SIĘ ZE SZTUKĄ

 

 Jak co roku, przez 4 marcowe dni, bursztynowy świat znów będzie się kręcił wokół Targów Amberif. Tu biznes spotyka się ze sztuką, tu rodzą się twórcze pomysły i idee, tu prezentowane są najnowsze trendy i technologie w jubilerskim designie. Impreza corocznie przyciąga do Gdańska ok. 6 tysięcy kupców z ponad 50 krajów świata.

Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberifto najważniejsza na świecie wystawa bursztynu i największa impreza jubilerska w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku swoją ofertę przedstawi480 wystawców z 15 krajów: producenci biżuterii z bursztynem, kamieniami kolorowymi, perłami i diamentami, importerzy zegarków, złotej i srebrnej biżuterii, producenci                    i importerzy maszyn, narzędzi i technologii złotniczych. Szczególnym miejscem na targach jest Galeria Projektantów– tu wystawiane są prace artystów: nowatorskie, eksperymentujące z materiałem                     i zaskakujące odważnymi skojarzeniami.

Nowością tegorocznych Targów Amberif będzie Pawilon Włoski z grupą 18 wystawców z Sycylii i z regionu Kampanii - w tym ze słynącego z Dzielnicy Złotników Neapolu i ze znanego na całym świecie z produkcji wyrobów z koralu Torre del Greco. Włoscy jubilerzy - jak przystało na europejskiego lidera w produkcji biżuterii –zaprezentują najnowsze trendy w złotnictwie i w projektowaniu.

 

Amberif– więcej niż targi

Amberifto nie tylko miejsce spotkań biznesowych, ale też naukowych i kulturalnych. Stąd też z myślą o zaspokojeniu potrzeb różnych grup odwiedzających i wystawców powstał bogaty program edukacyjny i artystyczny. Głównie do naukowców – ale też i wszystkich osób śledzących rozwój interdyscyplinarnych badań bursztynu – adresowane jest 26. Seminarium o Bursztynie Bursztyn bałtycki (sukcynit): intrygująca żywica. Miłośnicy kamieni kolorowych nie powinni przegapić seminarium organizowanego przez Wysoką Radę Diamentów HRD w Antwerpii we współpracy ze Stowarzyszeniem Rzeczoznawców Jubilerskich, które będzie poświęcone nowej certyfikacji laboratoryjnie otrzymywanych diamentów syntetycznych. Wykład wygłosi międzynarodowyekspert oceny diamentów Wouter Vansteelant.

Podczas Amberifuzaplanowane są dwie premiery wydawnicze: publikacji autorstwa prof. Sławomira Fijałkowskiego – Trend BOOK 2019, systematyzującej nowatorskie trendy i motywy w biżuterii                      i wzornictwie oraz Rozmów o designie,zainspirowanych przez Marię Magdalenę Kwiatkiewicz, współwłaścicielkę firmy jubilerskiej YES Biżuteria. Obu publikacjom będą towarzyszyły wystawy.

Wyjątkowym wydarzeniem w programie Targów jest wystawa prac Janusza Wosika – cenionego, choć mało znanego artysty – będąca formą upamiętnienia jego złotniczych dokonań. Zadania zgromadzenia jego rozrzuconych po świecie dzieł podjęło się Muzeum Bursztynu w  Gdańsku.                   Na wystawie zobaczymy ponad 30 prac tego zmarłego w ubiegłym roku twórcy.

 

Kto  już „złapał” swoją szansę?

Podczas targów na specjalnej wystawie prezentowane będą prace laureatów 23. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award. W tym roku Kurator konkursu -  Barbara Schmidt z Akademii Wzornictwa i Designu w Monachium - zaproponowała motto Kairos, zapraszając uczestników, żebyrozpoznali właściwy moment i szybko wykorzystali swoją szansę. Jury pracowało pod przewodnictwem dr. Christianne Weber-Stöber, dyrektor Niemieckiego Stowarzyszenia Sztuki Złotniczej. Z wyjątkowej okazji „złapania” swojej szansy skorzystało w tym roku aż 147 artystów z 28 krajów. - Jak widać zachwyt bursztynem zatacza szerokie kręgi i jest ciekawą inspiracją dla artystów - podsumowała Barbara Schmidt. I jest to pierwsza edycja, w której w ścisłej czołówce laureatów nie ma polskich twórców. Wygląda na to, że zagraniczni artyści zdają się coraz lepiej rozumieć duszę bursztynu!  Nagrodę Główną - ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska - zdobył Alberto Dávila Quesada z Meksyku, Nagrodę  Bursztynową - ufundowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników - Martin Radt z Niemiec, Nagrodę Srebrną -Laurent Brune z Niemiec.

Uroda bursztynu bałtyckiego i wysoki kunszt twórców promowane są także w innych prestiżowych konkursach, których laureatów poznamy już podczas targów:

  • Mercurius Gedanensis im. Bogdana Mirowskiego(w kategoriach: wzornictwo oraz mistrzostwo jubilerskie) – konkurs dla wystawców Targów Amberif
  • Bursztynowe Rzemiosło– otwarty konkurs skierowany do złotników i młodych adeptów złotnictwa organizowany przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw
  • Bursztynowa Kula– nagroda za Najlepszy Wzór prezentowany na Targach przyznawana przez studentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

W czasie targów poznamy również Bursztynnika Roku 2018. To tytuł przyznawany przez  Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników osobie, która poprzez swoje działania przyczyniła się znacząco do promocji bursztynu bałtyckiego i popularyzacji wiedzy na jego temat.

 

Biżuteria i moda – symbioza idealna

Biżuteria zawsze idzie w parze z modą! Dlatego uroczystości otwarcia targów (środa, 20 marca) towarzyszyć będzie pokaz biżuterii i mody Amber in fashion, w którym swoje kolekcje zaprezentują trzy duety projektantów. Zwieńczeniem Amberifu  będziegala Gdańsk Amber Look jewellery & fashion (piątek,22 marca). Tego wieczoru zgromadzona w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim publiczność podziwiać będzie autorskie kolekcje przygotowane przez projektantów mody i biżuterii. Inspiracje – jak zawsze – będą różne, ale wspólny mianownik jeden: bursztyn i design.

 

Więcej informacji:www.amberif.pl

AMBERIF 2019

termin:  termin: 20-22 marca, 10.00-18.00 | 23 marca, 10.00-16.00

miejsce:  Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO, ul. Żaglowa 11, Gdańsk

organizator:  Międzynarodowe Targi Gdańskie SA

dyrektor projektu:  Ewa Rachoń  | ewa.rachon@mtgsa.com.pl | t. 58 55 49 134

patronat honorowy: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Marszałek WojewództwaPomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska

partnerzy:Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Pomorska Izba Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Polskie Towarzystwo Gemmologiczne.

 

 

 

0
zdjęć
w galerii

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !