Felietony i Porady

SOPHISTI POLECA SOPHISTI POLECA Pociąg do sztuki

Pociąg do sztuki

Francuskie muzea to znana na całym świecie mekka sztuki, w której zgromadzono najcenniejsze eksponaty, skrupulatnie gromadzone przez rozkochanych w sztuce Francuzów przez wieki. Państwowe koleje SNCF postanowiły wykorzystać tę światową sławę francuskich galerii i użyć jej do ozdobienia wnętrz swoich pociągów.

We współpracy z amerykańską firmą 3M powstała seria pociągów, w której główną rolę gra sztuka. Wnętrza wagonów udekorowane są najsłynniejszymi dziełami sztuki, kojarzonymi z francuskim dorobkiem kulturalnym: niezwykłych ścian i sufitów wersalskiego pałacu, przez kolekcję impresjonistów z Musée d’Orsay aż po kadry z filmów sygnowanych przez Cinéma Gaumont – najstarszą firmę na świecie, zajmującą się produkcją filmową.

„Art in Transit” to nie tylko fantastyczny sposób na umilenie podróży pasażerom oraz niekonwencjonalną edukację artystyczną, lecz także sprytny sposób przeciwdziałania wandalizmowi – pociągi są chyba zbyt ładne, by ktoś chciał je zniszczyć. Czekamy na podobną inicjatywę PKP! Kto nie chciałby się przejechać Pendolino z reprodukcją „Bitwy pod Grunwaldem” w wagonach?

Źródło: BoredPanda

13
zdjęć
w galerii

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !