Felietony i Porady

SOPHISTI POLECA SOPHISTI POLECA 59. edycja festiwalu Warszawska Jesień

59. edycja festiwalu Warszawska Jesień

59. edycja festiwalu Warszawska Jesień, jednego z najważniejszych w Europie wydarzeń dedykowanych muzyce współczesnej, jest ukłonem w stronę koneserów nowatorskiego podejścia do języka i formy opery. Na festiwalowych scenach zabrzmią kompozycje twórców z Włoch, Polski, Niemiec czy Argentyny. Festiwal odbędzie się w dniach 16-24 września.

Od kilkudziesięciu lat głównym celem Warszawskiej Jesieni jest prezentowanie nowej muzyki światowej i polskiej oraz najnowszych trendów w sztuce. Centralną postacią tegorocznej edycji będzie Salvatore Sciarrino. Włoch, który lubi mówić o swojej twórczości i artystycznych poszukiwaniach „moim problemem jest to, że chcę zmieniać świat”, to dziś jedna z najjaśniejszych gwiazd muzyki współczesnej.

Jednym z najbardziej intrygujących wydarzeń w programie festiwalu, które stanowi ukłon w stronę miłośników muzyki współczesnej, kinematografii i literatury, będzie warszawska premiera opery „Zagubiona autostrada” w reżyserii Natalii Korczakowskiej. Dzieło austriackiej kompozytorki Olgi Neuwirth, oparte jest na kultowym filmie Davida Lyncha. Libretto na potrzeby tego psychodelicznego, wyrafinowanego muzycznie i wizualnie spektaklu stworzyła noblistka Elfride Jelinek.

Podczas Warszawskiej Jesieni nie zabraknie też dzieł znakomitych polskich artystów, m.in. multimedialnej opery „Aaron S” Sławomira Wojciechowskiego czy opery Pawła Mykietyna „Czarodziejska Góra” w reżyserii Andrzeja Chyry.

Do najmłodszej części widowni skierowane będą wydarzenia z programu Małej Warszawskiej Jesieni, m. in. mikroopera „Milcząca rybka” Jarosława Siwińskiego, a do młodzieży – memoopera Marty Śniady.


Warszawska Jesień zagości w znakomitych salach koncertowych: Filharmonii Narodowej, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Uniwersytecie Muzycznym oraz m. in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Królikarni. Scenerią dla koncertów i przedstawień staną się też galerie, deski teatrów, baseny czy hale fabryczne. W programie tegorocznej edycji organizatorzy przewidzieli ponad 20 koncertów, podczas których zaprezentowana zostanie twórczość 10 kompozytorów polskich i 12 zagranicznych.

59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, 16-24 września 2016, Warszawa

Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu: www.warszawska-jesien.art.pl

0
zdjęć
w galerii

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !