Felietony i Porady

SOPHISTI POLECA SOPHISTI POLECA 20-23 sierpnia - Sopot literacką stolicą Polski.

20-23 sierpnia - Sopot literacką stolicą Polski.

 

W dniach 20-23 sierpnia miasto Sopot stanie się literacką stolicą Polski.

W tym okresie zarówno mieszkańcy jak i turyści będą mieli okazję do wielu spotkań z wybitnymi twórcami literatury polskiej, ale nie tylko. A to wszystko  możliwe będzie dzięki organizowanemu tam Festiwalowi `Literacki Sopot`.

Tegoroczna czwarta edycja poświęcona będzie literaturze czeskiej. Jej celem jest promocja literatury i czytelnictwa wśród mieszkańców Trójmiasta oraz turystów odwiedzających Sopot. `Literacki Sopot` to wspólne czytanie książek, projekcja filmów inspirowanych literaturą, targi książki, a także działania nie tylko z pogranicza literatury ale i innych dziedzin sztuki.

W poprzednich latach na festiwalu gościli pisarze ze Skandynawii: Norwegii, Islandii, Szwecji i Finlandii (edycja 2013) oraz z Rosji (edycja 2014), m.in. Jelena Czyżowa, Nikołaj Kolada, Wladimir Sorokin czy Boel Westin.

Poniewaz tematem wiodącym tegorocznej edycji `Literackiego Sopotu` będzie literatura czeska, dlatego gośćmi specjalnymi festiwalu będą pisarze z Czech: Radka Denemarková, Petra Hulová, Jan Novák oraz Jaroslav Rudiš.

W tym roku po raz pierwszy spotkania z nominowanymi do nagrody Nike – najważniejszej nagrody świata polskiej literatury zostaną połączone z możliwością porozmawiania z laureatem Nagrody im. R. Kapuścińskiego, przyznawanej za najbardziej wartościowe reportaże literackie. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to stały element przyszłych edycji festiwalu. `Każdego dnia, zainteresowani będą mogli wziąć udział w spotkaniu autorskim z najlepszymi twórcami polskiej literatury; to wyjątkowa propozycja`, mówi Marta Czarnecka, koordynatorka wydarzenia. 

Spotkania będą się odbywać o godzinie 16.00 w Zatoce Sztuki. Serię rozpoczną spotkania z autorami nominowanymi do Nike, w czwartek 20 sierpnia z Piotrem Nestorowiczem, w piątek z Magdaleną Tulli, w sobotę z Wiolettą Grzegorzewską. Cykl zamknie spotkanie z laureatem Nagrody literackiej im. R. Kapuścińskiego - Michałem Olszewskim, które odbędzie się w niedziele, 23 sierpnia

 

Festiwal `Literacki Sopot` jest organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sopocie oraz Miasto Sopot 

Więcej informacji oraz program festiwalu na http://www.literackisopot.pl

 

0
zdjęć
w galerii

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !