Felietony i Porady

Magdalena Durand Magdalena Durand Boże Narodzenie po polsku i francusku

Boże Narodzenie po polsku i francusku

     Gorączka związana ze zbliżającymi się świętami opanowała chyba większość z nas. Jedni walczą z tłumami w sklepach próbując kupić ostatnie prezenty, inni robią listę potraw i potrzebnych do ich przygotowania składników, a jeszcze inni „szaleją” podczas domowych porządków. Są też i tacy, którzy bardziej na luzie podchodzą do tego całego zamieszania i wydają się niczym nie przejmować. Bo tak naprawdę czy święta Bożego Narodzenia mają kojarzyć się wyłącznie z prezentami pod choinką i problemami natury żołądkowej wynikającymi ze świątecznego obżarstwa? 

We Francji jak i w Polsce zaraz po szybkim usunięciu kwiatów i ozdób związanych z dniem Wszystkich Świętych w sklepach, na półki wjeżdżają bombki, choinki, tandetne i kiczowate ozdoby świąteczne (często dość wątpliwej jakości). W centrach handlowych już w pierwszej połowie listopada możemy usłyszeć nieśmiertelne „Last Christmas” zespołu Wham! i inne piosenki w klimacie bożonarodzeniowym oraz kolędy. Wszystko pięknie i miło, ale jak tu poczuć magię świąt i najzwyczajniej w świecie się nimi cieszyć, skoro już półtora miesiąca przed Wigilią czujemy się jak w krainie Świętego Mikołaja? Na takie chwyty sprzedawców niby nie możemy nic poradzić, ale z drugiej strony jest jedno wyjście: chcąc poczuć prawdziwą magię świąt i móc się nimi cieszyć, powinniśmy szerokim łukiem omijać centra handlowe, a prezenty ograniczyć do minimum i zakupić je dużo wcześniej, bądź przez internet. Mi osobiście nie sprawia żadnej przyjemności półgodzinne szukanie miejsca na parkingu, a potem przeciskanie się w tłumie. Czy ta gorączka zakupów jest naprawdę tego warta?

Co w świętach Bożego Narodzenia lubię najbardziej? Nasze wspaniałe, polskie tradycje i zwyczaje, których niejeden naród może nam tylko pozazdrościć. Łamanie się opłatkiem, przygotowywanie dwunastu pysznych potraw, dodatkowe nakrycie dla zbłąkanego gościa, wspólne śpiewanie kolęd. Boże Narodzenie, to czas dla rodziny, moment wytchnienia od codziennych obowiązków, czas wybaczania i pojednania. To okres naprawdę wyjątkowy!

We Francji nie ma Wigilii, ani łamania się opłatkiem (to chyba typowo polski zwyczaj, kompletnie nieznany w innych krajach). Nie ma tu także dwunastu potraw, wspólnej modlitwy i śpiewania kolęd (choć istnieje odpowiednik naszej polskiej Pasterki, czyli mszy o północy w Wigilię). We Francji Boże Narodzenie spędza się podobnie jak w naszej ojczyźnie w gronie rodzinnym, ale na stołach nie zobaczymy smażonego karpia, kutii czy barszczu z uszkami. Francuzi raczą swe podniebienia ostrygami, przegrzebkami, pasztetami z gęsich wątróbek, które to popijają szampanem bądź wybornym winem. Jak świętować, to świętować! Prezentami obdarowuje się wszystkich członków rodziny (a więc wszelkie ciotki, wujków, kuzynów i dziadków) zazwyczaj o poranku w dniu 25 grudnia. Kupowanie podarków dla tak wielu osób może przysporzyć sporo problemów i doprowadzić do bankructwa, dlatego też Francuzi często stawiają na własnoręcznie wykonane drobiazgi. Wszystko zależy również od sytuacji materialnej konkretnej rodziny, ale zauważyłam, że we Francji nie wydaje się kroci na podarunki i nie one są najważniejsze. Najbardziej istotny jest czas spędzony z bliskimi, spokojna rozmowa, wspólny posiłek, które zbliżają i pomagają podtrzymywać rodzinne więzi.

Uwielbiam polskie święta i atmosferę towarzyszącą ich przygotowaniu. Lubię jednak również spokojne podejście Francuzów do Bożego Narodzenia, dla których najważniejsza jest rodzina, a nie zastawiony, uginający się stół i wór drogich prezentów. 

Cieszmy się więc naszymi pięknymi, polskimi tradycjami, kultywujmy wspaniałe zwyczaje i radujmy się czasem spędzonym z najbliższymi. Wesołych Świąt!

 

0
zdjęć
w galerii

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !