Felietony i Porady

Katarzyna Frąckowiak Katarzyna Frąckowiak Reumatyzm ma Młodą Twarz

Reumatyzm ma Młodą Twarz

                 Mój dzisiejszy artykuł będzie inny od tych, które zazwyczaj pisze dla portalu Sophisti. Będzie on dotyczył kampanii Reumatyzm ma Młodą Twarz, której jestem ambasadorką. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to choroba, na którą sama cierpię od trzynastego roku życia. Cóż, niewiele osób wie, co to naprawdę jest za choroba, czym się objawia. Najgorsze jest to, że większość osób uważa ją za schorzenie starszych ludzi. Okazuje się, że nie. Niestety, nie znamy dnia ani godziny, wieku ani płci. Nie wiemy, kiedy to okropne choróbsko będzie chciało zaatakować.

                 Jakiś czas temu zostałam zaproszona do akcji, która ma na celu promowanie reumatyzmu, świadomości, co to za choroba, jak się objawia i że bardzo często atakuje młodych ludzi. To właśnie kampania Reumatyzm Ma Młodą Twarz. Zapraszam Was do zapoznania się z bardzo ważną informacją prasową kampanii, która wszystko Wam przybliży:

                 Ruszyła II odsłona kampanii Reumatyzm Ma Młodą Twarz.

                 Zwykle ta choroba kojarzy się z ludźmi starszymi. Jest inaczej. Wbrew powszechnej opinii zapalne choroby reumatyczne nie pytają o wiek i atakują coraz młodszych ludzi. Późno wykryte, nieleczone mogą prowadzić do niepełnosprawności w ciągu kilku lat. Ruszyła II odsłona kampanii Reumatyzm Ma Młodą Twarz, której celem jest przełamywanie stereotypów i zwiększenie świadomości społecznej na temat zapalnych chorób reumatycznych oraz zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się cierpiący na takie schorzenia. Organizatorem kampanii jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.

                 Reumatyzm – może dotyczyć każdego. Pod hasłem „reumatyzm” kryje się ok 200 chorób, które dotykają ludzi bez względu na wiek, płeć czy rasę. Ocenia się, że cierpi na nie ponad dziewięć milionów Polaków – statystycznie, co czwarty. Takie choroby jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń rumieniowaty układowy, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) dotykają najczęściej osób młodych, wieku 30 – 50 lat. W ciągu kilku lat mogą doprowadzić chorych do niepełnosprawności. Coraz częściej atakują jednak dzieci, a czasem nawet niemowlęta. Na schorzenia stawów o podłożu zapalnym choruje według różnych szacunków od 300 do 500 tysięcy osób w Polsce. Niestety, dokładna przyczyna tych chorób nie jest znana. Udowodniono jedynie, że wszystkie wiążą się z zaburzeniami funkcjonowania układu odpornościowego. Są to schorzenia nieuleczalne, z którymi trzeba walczyć, dbając o jak najlepszą jakość życia młodych chorych. Dlatego tak ważne jest postawienie jak najszybciej prawidłowej diagnozy. „W XXI wieku musimy zmienić nasz stosunek do tych chorób oraz do zasad współpracy z chorymi. Najważniejsze to wczesne rozpoznanie. To tym ważniejsze, że zmieniły się kryteria, które pozwalają chorobę szybciej rozpoznać, a nowoczesne terapie zastosowane odpowiednio wcześnie pozwalają zatrzymać chorobę zanim dojdzie do uszkodzeń narządu ruchu i kalectwa. Współpraca z chorym to przekonanie, że sukces jest możliwy, że z chorobą nie wolno się „zaprzyjaźnić”. Wspólnie podejmujemy walkę by osiągnąć cel, którym jest remisja czyli zatrzymanie choroby” – mówi dr Maria Maria Rell-Bakalarska, która została ekspertem kampanii.

                 Mariusz, Zbyszek i Kuba – bohaterowie drugiej edycji W I edycji kampanii wzięły udział młode kobiety, które cierpią na te nieuleczalne i nadal nie do końca poznane schorzenia. Bohaterami II odsłony kampanii są młodzi mężczyźni: Mariusz, Zbyszek i Kuba, którzy dzielą się swoimi przeżyciami i emocjami, które towarzyszą diagnozie i samej chorobie. „Ból i zagrożenie nim towarzyszył mi przez cały czas. W plecaku zawsze musiałem mieć pigułki. Jestem jednym z tych pacjentów z ZZSK, którym nigdy nie udało się czuć na tyle dobrze, żeby nie brać leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (do czasu tzw. leków biologicznych). Miałem jednak okresy, kiedy choroba była na tyle utajona, że pozostawała długo niemal niewidoczna. Skończyłem studia, pracuję jako psycholog i staram się, co trudne w natłoku obowiązków, pisać doktorat z psychologii humoru i kreatywności. Choroba próbuje jednak znaleźć metodę, żeby się do mnie dobrać” - opowiada Kuba Górecki, który choruje od wczesnego dzieciństwa. Pokażmy, że reumatyzm ma młodą twarz.

                 W tej edycji każdy z nas może dołączyć do akcji i pokazać swoje poparcie dla osób chorych reumatycznie. Wystarczy wejść na stronę kampanii www.reumatyzmmamlodatwarz.pl i dodać swoje zdjęcie – w ten sposób razem możemy przełamać stereotypy i budować świadomość społeczną na temat chorób reumatycznych i konsekwencji z jakimi się wiążą.

4
zdjęć
w galerii

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !