Felietony i Porady

Katarzyna Frąckowiak Katarzyna Frąckowiak Awośka - siatka na zakupy symbolem pomocy

Awośka - siatka na zakupy symbolem pomocy

Awośka, to nic innego, jak popularna siatka na zakupy. Największą popularnością cieszyła się w okresie PRL-u. Wtedy najczęściej nosiło się w niej to, co udało się zdobyć z prawie pustych półek sklepowych. Obecnie znowu jest bardzo modna. Noszą ja fashionistki i it-girls na całym świecie. Teraz do środka wkładają owoce, ale także biblię mody Vogue. 

Dzisiaj chciałam opowiedzieć o szczególnych Awośkach, które są symbolem pomocy oraz odpowiedzialności w kwestiach związanych z ekologią.

Międzynarodowy projekt „Awośka niesie nadzieję” powstał w 2009 roku i początkowo miał na celu aktywizację zawodową głównie osób niewidomych. To one własnoręcznie wyplatają te piękne siatki. Z czasem Awośki zostały unowocześnione poprzez dodanie skórzanych rączek i portfelików/futerałów do mniejszych siatek. Tymi detalami zajmują się osoby posiadające różne rodzaje niepełnosprawności. Pomysłodawca projektu Evgeniy Rapoport podkreśla, że powrót Awośki jest idealnym sposobem na to, aby stworzyć miejsca pracy dla tych osób. 

Dochód ze sprzedaży siatek w dużej mierze jest przeznaczony na wynagrodzenia i szkolenia dla biorących w nim udział niepełnosprawnych. Jednocześnie ułatwia im to funkcjonowanie w społeczeństwie. Tym sposobem zapomniany trend w nowym obliczu daje nadzieję osobom nierzadko pozostawionym samym sobie. Awośki niosą nadzieję już w Polsce, Rosji, Niemczech, Francji i USA.

Obecnie Awośki występują w pięknych kolorach i posiadają skórzaną rączkę, dzięki czemu siatka nie wrzyna się w dłonie. Po złożeniu Awośka zajmuje zadziwiająco mało miejsca. Można ją bez problemu schować do damskiej torebki, czy po prostu do kieszeni.

Dodatkowym atutem Awośki jest fakt, iż idealnie wpisuje się ona w kwestie ekologiczne - jedna siatka może zastąpić tysiące toreb foliowych.

https://www.awoska.pl

12
zdjęć
w galerii

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !