Felietony i Porady

Dorota Wróblewska Dorota Wróblewska Modelki na wybiegu

Modelki na wybiegu

Często jak jestem na pokazach w Polsce to pierwsze komentarze po pokazie lub w trakcie, dotyczą fizyki modelek, kolejne- celebrytów, potem ważne kto w czym przyszedł i dopiero na końcu jest kolekcja.

Podczas pokazu przeważnie słyszę oceny nie ubrań, ale modelek.

Krzywa, chuda, brzydka z dużym nosem lub odstającymi uszami. Chodzi jak koń lub słoń i jest średnia, ładna lub tragiczna, nie ma cycków, anorektyczka. "Merytoryczne" oceny, przed którymi mam ochotę uciec. Uciec nie ma jak, bo słyszę jak nie za mną, to obok mnie, jak nie obok, to przede mną.

Fajna lub nie fajna. Ciuch i widowisko, nie ma znaczenia.

Podczas pokazu nie oceniam kolekcji po fizyce modelek. Można powiedzieć, że czasami nie widzę samej modelki. Zwracam uwagę na konstrucję, materiał, koncepcję kolekcji. Oczywiście ważna jest ogólna stylizacja, która ma wpływ na nasze wrażenia. Jednak dla mnie najważniejsza jest "instalacja" i ogólny odbiór. Miejsce, choreografia, muzyka, stylizacja fryzur, makijaż mają znaczenie. Ostatni pokaz Agnieszki Maciejak jest dobrym przykładem wizji i wykorzystania modelki jako bohaterek widowiska. Projektantka miała swoją wizję pokazu, która była wzbogacona o specjalne efekty.

Profesjonalna modelka podczas pokazu jest jak część namalowanego obrazu. Wychodzi na wybieg, nie widzi nikogo i wykonuje dzieło. Przekazuje formę sztuki, którą nie każdy może zrozumieć. Odbiór pokazu może być różny, bo nie każdy rozumie dlaczego modelka jest smutna. I tak stawiamy anatomiczne oceny bez analizy.

Tu potrzebny jest przewodnik- Jak czytać modę? Większość osób nie potrafi przenieść się na 15 minut i poczuć przestrzeń kreacji, wizji projektanta. Zbyt trudne. Ktoś może powiedzieć, że jeżeli zwracamy uwagę na modelki, to znaczy, że kolekcja był sukces. Moim zdaniem, sukces jest wtedy jak oceniamy kolekcję, a nie modelkę.

Modelka jest jak "rama" do obrazu, która ma wpływ na nasz odbiór. Warto zwrócić uwagę nie tylko na samą ramę, ale i dzieło kreatora, inscenizację.

To dzieło powinno być poddane krytyce, a nie modelka, która prezentuje go zgodnie wizją projektanta. Może to zbyt ambitne podejście do mody, ale tak powinno być. Podczas pokazu nie powinniśmy oceniać uszu, nosa, oczu, chudych nóg  czy dużej stopy modelki, oceniamy kolekcję i ogólny odbiór widowiska. Całokształt.

Oczywiście każdy ma swoje spojrzenie, ale jestem pewna, że takie podejście pozwali Wam rozszerzyć swoją wyobraźnię. Pokaz dla oceny samych modelek i celebrtytek nie ma sensu.

0
zdjęć
w galerii

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Komentarze użytkowników sophisti.pl