Felietony i Porady

Joanna Daniło Joanna Daniło NO WOMAN, NO CRY?

NO WOMAN, NO CRY?

Interpretacja tytułu piosenki "No woman no cry" Boba Marleya, tak jak wszystko w życiu Kobiety, zależy wyłącznie od rzeczy maluczkich, tu kropki lub przecinka. Prawdziwi i farbowani faceci mówią „nie ma kobiety, nie ma płaczu”, czyli górą wolny mężczyzna. A po naszemu "baba z wozu koniom lżej"... Pamiętam koncert w warszawskim Lapidarium na Starym Mieście gdy zespół rockowy zaproponował słuchaczom taką właśnie interpretację piosenki, było dużo śmiechu i ogólnej wesołości, a myślę, że niektórym ten pomysł spadł jak z nieba. I być może dotąd trzymają kobiety wyłącznie na odległość. Zrobił się z tego trend XXI wieku… Jednak gdy dobrze zastanowimy się, okazuje sie, że coraz częściej to własnie my nie zawsze chcemy i nie na zawsze...

Dzisiaj to kobiety nie płaczą, są mocne i odważne, zarówno te bizneswoman i te wychowujące kilkoro dzieci z mężem czy bez niego. Kto inny pogodziłby tak wiele funkcji bez piśnięcia?

Wychowałam się w domu, w którym każdy robił wszystko. Babcia sama zbudowała dom i wychowała moją mamę, obie pracowały i zarabiały w ciężkich czasach. Były konkretne, radosne i pełne miłości do ludzi i świata. Czasami  więc zapominam, że podział na to co może zrobić mężczyzna i kobieta jednak istnieje.

Kobieta to chodząca empatia, zajrzyjcie do hospicjów, schronisk dla zwierząt, stajni. To dziewczyny pomagają w imię miłości. Opiekują się chorymi, wyprowadzają psy siedzące całe życie w kojcach na spacery, sprzątają, czyszczą konie… Nie brzydzą się, nie boją się brudu, bo są tam z potrzeby serca, bez żadnej zapłaty.

Dzisiaj kobieta niczego nie musi, może robić co chce i niech żadne „organizacje” nie wciskają tu ciemnoty wyliczając jej powinności. Dobrą matką będzie tylko taka osoba, która odczuwa potrzebę bycia nią. I koniec! Dziś najgorszym naszym wrogiem są media, które w programach o rzekomo wielkiej oglądalności omijają szerokim łukiem sylwetki kobiet wartościowych, pokazując  prymitywne zachowania i typ mentalności nawet nie z bożej łaski… Stąd wielkopomne stwierdzenie typu „to prostytutkę można zgwałcić?” jest niestety ciągle aktualne.

Mówi się, że kobieta sprzeda wszystko… Oczywiście gdy jest choć trochę rozebrana. Widuję tak zwaną reklamę ruchomą w autobusie, gdzie jakaś firma-młot reklamuje bramy garażowe hasłem „najlepsze w mieście” pokazując trzy roznegliżowane panie: brunetkę, blondynkę i rudą, żeby nie było wątpliwości, że wybór jest. Tak goła baba to jest to!

A baba goła czy nie, powinna uwierzyć w siebie jeśli jeszcze tego nie zrobiła i nie chodzi tu tylko o walkę o „damskie” końcówki wyrazów i nazwy zawodów. Równe prawa w domu i w pracy to podstawa. Ignorujmy męskich buców i walczmy o swoje, ale mądrze i bez negowania znaczenia mądrego mężczyzny. Mamy mnóstwo zalet: jesteśmy bardzo zdolne, a do tego cierpliwe i wytrwałe, nikt tak jak my nie połapie tysiąca drobiazgów na raz, podzielności uwagi można nam tylko pozazdrościć, jesteśmy odporne na stresy i najlepsze na kryzysy, umiemy kochać bezgranicznie… Gdy do tego dodamy nasze sztuczki i boskie ciało niezależnie od rozmiaru, nie ma na nas mocnych. To wszystko składa się na życiową mądrość… , ale dokształcajmy się ciągle, bo warto wiedzieć jak można przesuwać te przecinki i kropki z korzyścią nie tylko dla nas:)

A Dzień Kobiet? Kwiaty są zawsze piękne... :)

Zdjecie: obraz Kasia Stanny

 

 

0
zdjęć
w galerii

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !