Felietony i Porady

Joanna Daniło Joanna Daniło “A niebo jest ciągle błękitne...”

“A niebo jest ciągle błękitne...”

Szansa. To dziwne słowo. Mamy szansę zwycięstwa w konkurencjach sportowych, zdobycia dobrej pracy, spełnienia marzeń, wygrania w totolotka, zakochania się po raz pierwszy czy dziesiąty, posiadania przyjaciół, czyli na same pozytywne zdarzenia.

Ale co dzieje się, gdy nabroimy trochę w naszym, prawie idealnym życiu, ten jeden jedyny raz? Gdy na białym tle pojawi się czarna plama? Prosta sprawa: stajemy się źli, pozbawieni czci i wiary, odsunięci i potępieni. Ci co chcieli nas znać, teraz już nie chcą, bywa nawet, że tracimy również „prawa” do  naszego dawnego towarzystwa. 

Na nasz widok nie klei się rozmowa, nikt nie ma nagle czasu. Bo inni są prawi, sprawiedliwi, nieomylni i co ich obchodzą cudze problemy, na które patrzyli być może przez palce, aż komuś się nie zawalił świat. Wtedy wystarczyło tylko postawić ścianę czy nawet mur i zapomnieć o dawnej przyjaźni, znajomości i tak w ogóle  o człowieku. 

Przyjaciół poznaje się w biedzie, a raczej przyjaciół traci się w biedzie, tak jest bardziej dosłownie i obrazowo. „Lekkie i łatwe życie to nie życie, bo ono nie otwiera człowiekowi oczu” – mawiała moja babcia. Tak też myślę i wiem, że problemy to najbardziej poznawcze wycieczki naszego życia. Nie chcemy ich, nie czekamy na nie z otwartymi ramionami, ale zawsze nas znajdują. I często, gdy najbardziej potrzebujemy, choć dobrego słowa, widzimy wokół pustkę. A przecież powinniśmy mieć szansę na poprawę. Szansę daną przez ludzi, z którymi dzieliliśmy dotąd życie. 

Są takie zakręty, których nie spodziewamy się zupełnie i zawsze istnieje możliwość wypadnięcia z trasy. Uświadamiamy to sobie w chwili gdy już nie ma możliwości wyhamowania. I wtedy potrzebni są inni ludzie, bez nich nie wstaniemy na nogi. My sami i ktoś jeszcze musi pomóc nam mieć szansę na wyprostowanie naszego życia. Tylko zazwyczaj właśnie wtedy dziwnym trafem nie ma nikogo, bo nasze odpadnięcie od ściany jest odbierane jak upadek w przepaść towarzyską. I wiecie co, czasami bardziej boli odsuniecie się przyjaciół niż sam powód, dla którego ich już nie ma. 

Podobnie może się stać gdy tracimy pracę i nie możemy szybko znaleźć równie dobrej. Dzisiaj użyteczność właśnie stanowi o człowieku, nie jesteś – giniesz. Zapominają o tobie, a przez to trudniej jest wyjść z labiryntu niepewności i zmartwienia co będzie jutro. Nie należy jednak nad nikim stawiać przysłowiowej krechy, i to nie tylko z tego powodu, że nigdy nie wiemy gdzie, kiedy, kto i jak będzie ważny w naszym zawodowym życiu. Może po prostu należy być człowiekiem? 

Nie krytykujmy więc tego czego nie znamy, nie potępiajmy innych w sytuacjach, których sami nie przeżyliśmy, nie ferujmy wyroków w sprawach, które nie zostały rozwiązane. Punkt patrzenia ze skróconej perspektywy jedynego wszystkowiedzącego jest najnormalniej w świecie niesprawiedliwy. Mówicie, że taka jest ludzka natura? Ale nieludzkie zachowania. Pamiętajmy też, że prawdopodobieństwo bycia po tej gorszej stronie jest zawsze większe niż nam się wydaje, czego oczywiście nikomu nie życzę. 

Istnieje też wielka niesprawiedliwość: osoba, która całe życie była w porządku, a nagle raz zrobi coś nie tak, jest od razu odsądzana od czci i wiary; inna która po raz pierwszy w swojej historii zrobiła coś pozytywnego staje się bohaterem. Dlaczego tak jest? Liczy się tylko tendencja wzrostowa niezależnie od tego co się już osiągnęło? 

Doceniajmy więc przyjaciół, którzy zostali z nami, gdy znaleźliśmy się na rozstaju dróg i bądźmy takimi dla innych.
Człowiek, któremu połamało się życie nie potrzebuje krytyki, pogardy, ciągłego przypominania błędów, on potrzebuje POMOCY. Bo wtedy nawet boli to, że niebo jest ciągle błękitne. A gdzie my wtedy będziemy? Mam nadzieję, że na miejscu.

Na zdjęciu Realizacja malarska Leona Tarasewicza, Plac Artystów Kielce 2011

0
zdjęć
w galerii

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !