Felietony i Porady

Agnieszka Janas Agnieszka Janas „Legendarne ikony stylu”

„Legendarne ikony stylu”

Książka i wyszukiwarka

Lista nazwisk książki „Legendarne ikony stylu” Katarzyny Straszewicz jest mocno zaskakująca. Niestety nie ma w publikacji ani wstępu ani zakończenia, paru ważnych słów , które wyjaśniałyby klucz wyboru i pozwoliły zrozumieć ideę autorki. Trudność z samodzielną interpretacją polega na tym, że większość z przywołanych dam jest nieznana nawet dla osób zajmujących się modą. Część z nich to panie z towarzystwa ze szlacheckimi tytułami oraz „łabędzice” Trumana Capote - piękne damy w dojrzałym wieku, zamożne, oczytane i, rzecz jasna, nieskazitelnie eleganckie. Wśród nich pojawia się także: aktorka-komediantka, organizatorka pierwszego tygodnia mody w Nowym Jorku, wybitna poetka angielska, świetna dziennikarka, żona prezydenta … Nie – to nie jest Jacqueline Kennedy tylko Nancy Reagan. Dla tej pierwszej zabrakło miejsca w książce, ale za to jest jej piękna i nieszczęśliwa synowa Carolyn.

Na liście opisanych dam znalazły się: Joan Rivers, Marie-Laure de Noailles, Mona von Bismarck, Eleanor Lambert, Edith Sitwell, Jacqueline de Ribes, Marella Agnelli, Carolyn Bessette-Kennedy, Suzy Menkes, Nancy Reagan.

Katarzyna Straszewicz snuje opowieści o światowym życiu, informując czytelników, iż w swoim czasie dama znalazła się na liście najlepiej ubranych, stworzonej przez miesięcznik „Vogue”. Podaje u kogo się ubierała, robiąc to między opisywanymi perypetiami małżeńskimi i rodzinnymi sporej części ze swoich bohaterek. Pisze barwnie, jednak to moda i gust miały być głównymi bohaterkami książki, a nie życie światowej socjety. Zdecydowanie za mało jest informacji o: szyku i guście prezentowanym przez każdą z bohaterek, cechach charakterystycznych stylu, ich pracy włożonej w to, by doskonale wyglądać, przyjaźniach z projektantami, szyciu na miarę, pokazach mody, w których, jako stale klientki, brały udział. W książce jest mało zdjęć i aby zorientować się w temacie konieczna jest wyszukiwarka internetowa. Po wbiciu hasła np. Marella Agnelli pojawia się wiele wspaniałych fotografii, które pozwalają poznać i docenić styl szykownej włoskiej arystokratki. To jednak nie wynika bezpośrednio z książki. Ponieważ moim zdaniem powinno - czuję się rozczarowana.

Suzy Menkes jest dla mnie wzorem profesjonalizmu, to od niej przyjęłam zasadę, że nie sztuką jest skrytykować efektowanie i kropka. Dziennikarka ta zawsze szuka pozytywnych rzeczy. Zdecydowanie na podkreślenie w książce zasługuje fakt propagowania nazwisk i szyku stylowych dam. Życiorys wielu z nich np. Mony von Bismarck był tak barwny, że nadawałby się na film. Autorka ma lekkie pióro i dobrze oddaje ducha epoki, o której pisze. Najoryginalniejsza z nich poetessa Edith Sitwell jest wspaniale sportretowana, a jej znajomość z Marylin Monroe pokazuje gwiazdę kina w nowym świetle.

Agnieszka L. Janas

Katarzyna Straszewicz, Legendarne ikony stylu, wyd. Edipresse, Warszawa 2016

0
zdjęć
w galerii

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !