Felietony i Porady

Agnieszka Janas Agnieszka Janas Freedom – wolność wyrażona w biżuterii Martyny Wojciechowskiej dla W. Kruk  

Freedom – wolność wyrażona w biżuterii Martyny Wojciechowskiej dla W. Kruk   

 

Jastrząb z rozpostartymi skrzydłami, ostrymi pazurami i dziobem gotowym do ataku lub odparcia niebezpieczeństwa to obraz piękna, grozy i majestatu, które uosabiają drapieżne ptaki.

- Orły dla mnie są zbyt leniwe. Sokoły zbyt układne, człowiek może je oswoić i wykorzystać. Jastrząb jest wolny i silny. Dlatego wybrałam go, aby stał się motywem przewodnim mojej kolekcji Freedom. Drugim jest róża wiatrów symbol podróżników. Kolekcja poświęcona jest silnym i wolnym kobietom. Choć nie zapomniałam o mężczyznach. Powstały dla nich spinki do mankietów – tłumaczy Martyna Wojciechowska pomysłodawczyni idei kolekcji autorskiej dla W. Kruk.

Seria biżuterii składa się z: naszyjników, pierścieni, zawieszek, kolczyków, nausznic, bransolet, broszy oraz naszyjnika na plecy, a także spinek do mankietów koszuli. Te ostatnie mogą być zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Modny i odważny pan założy także bransoletę w kształcie ptasiego pazura, o ile zmieści mu się ręka.

Najoryginalniejsze elementy kolekcji: brosza, naszyjnik i wielki pierścień przedstawiają sylwetkę jastrzębia w locie. Mają one tę samą wielkość. W pierścieniu skrzydła jastrzębia obejmują więc dwa palce sąsiadujące z tym, na który został założony. Największa częścią serii jest wspomniana bransoleta. Nie zabrakło także biżuterii w kształcie pazurów, skrzydeł i piór ptaka. Pazury zostały wykorzystane także do stworzenia: kolczyków, zawieszek, ozdabiania mniejszych bransoletek. Pióra zdobią m.in. efektowna nausznicę. Skrzydło z ruchomymi piórami to kolczyki.

Róża wiatrów pojawia się jako ozdoba: pierścionków, naszyjniki, elementy bransoletek na łańcuszkach. Najefektowniej prezentuje się jako naszyjnik na plecy. Został on pomyślany jako element wypełniający duży dekolt. Ozdoba złożony jest z licznych łańcuszków zbiegających się w centralnym punkcie - trójwymiarowej róży wiatrów. Założenie naszyjnika wydaje się dość skomplikowane, przynajmniej na początku. Martyna Wojciechowska nosi go na zdjęciach, prezentuje się w nim efektownie, warto więc próbować.

Kolekcja wykonana jest w całości ze srebra; jastrząb ma jedno złocone pióro. Sylwetka ptaka została wyrzeźbiona ręcznie przez artystów pracujących w pracowni jubilerskiej W. Kruk. Jest tak charakterystyczna, że nie sposób będzie ją pomylić z inną kolekcją.

 

 

8
zdjęć
w galerii

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !