Felietony i Porady

Felietony i Porady

Tort malinowy

Cook & Celebrate
23 czerwca 2017 2017 09:06
Wielkanoc po francusku

Wielkanoc po francusku

21 kwietnia 2014, 10:04, przez: Magdalena Durand

Jedyną tradycją, która w jakiś sposób „ratuje” to święto jest zabawa dla dzieci w poszukiwaniu czekoladowych jajek i innych smakołyków w ogrodzie bądź nawet pobliskim lesie (!!!). Dzieciaki przeczesują swoje podwórka w poszukiwaniu słodkości, które zostały uprzednio ukryte przez ich rodziców bądź dziadków. I tyle jeśli chodzi o tradycje związane ze świętami wielkanocnymi we Francji. Jak dla mnie trochę wieje nudą, ale cóż… Całe szczęście mam swoje polskie tradycje, które głęboko tkwią w mojej duszy, a ich kultywowanie na obczyźnie staje się podwójnie przyjemne i ważne. 

czytaj dalej
Życzenia Wielkanocne

Życzenia Wielkanocne

19 kwietnia 2014, 09:04, przez: SOPHISTI POLECA

Drodzy Czytelnicy Sophisti!W tym szczególnym czasie, w imieniu całej Redakcji, składamy Wam serdeczne życzenia.Wesołych Świąt, spędzonych gronie rodziny i przyjaciół.

czytaj dalej
ODPUST Z BLOGERKAMI czyli WYLAZŁY SZKODNIKI

ODPUST Z BLOGERKAMI czyli WYLAZŁY SZKODNIKI

18 kwietnia 2014, 07:04, przez: Tomek Gąsienica-Józkowy

 „Wylazły” i… wszystko zepsuły. I wypaczyły obraz, zacnego przecież zjawiska, jakim jest blogowanie. I same ( z niewielka pomocą mediów) stworzyły i UTRWALIŁY zupełnie nowy wizerunek czegoś, co w swoich początkach zasługiwało wyłącznie na pochwały. I teraz na sam dźwięk „TEGO” słowa oraz jego pochodnych pojawia się gęsia skórka, włos staje dęba, a wnętrzności  przewracają się niemal wszystkim do góry nogami ( i nie jest to tylko przenośnia!) – POLSKIE BLOGERKI MODOWE!

czytaj dalej
Jestem wstrząśnięta

Jestem wstrząśnięta

16 kwietnia 2014, 04:04, przez: Katarzyna Zwolińska

Trochę jestem opóźniona z czytaniem gazet z powodu nawału pracy. Dzisiaj jednak już ogarnęłam się z robotą i zaczęłam nadrabiać zaległości. Na pierwszy ogień poszły Wysokie obcasy z ubiegłej soboty.

czytaj dalej
Jaja po pirenejsku

Jaja po pirenejsku

15 kwietnia 2014, 07:04, przez: Fiolka Najdenowicz

Jestem straszną dupą wołową, jeśli chodzi o wyszukiwanie połączeń kolejowych, autobusowych i lotniczych. Zazwyczaj cholerna strona się tłumaczy na język polski i potrafi pisać pierdolety, np. pod ikonką samolotu widnieje napis „transport chorych”, co powoduje, że głupieję do reszty. Poprosiłam więc mojego kumpla Stasiaka oraz mojego fejsbucznego męża Wojciechowskiego, żeby mi znaleźli i kupili elektroniczny bilet z Tarbes do Valencji.

czytaj dalej
CZOSNEK W KRATKĘ czyli BASIC TO… PODSTAWA

CZOSNEK W KRATKĘ czyli BASIC TO… PODSTAWA

12 kwietnia 2014, 09:04, przez: Tomek Gąsienica-Józkowy

Nagromadzenie zupełnie kontrastowych środków wyrazu, zestawienie ich ze sobą i nie pozwolenie odbiorcy ( ze względu na niewielki odstęp czasu między pokazami) na zbyt długie zastanawianie się nad nimi, jeszcze bardziej podkreśliło to, co w obu prezentacjach  było najważniejsze – kolekcja i  warsztat jej twórcy. W dodatku dobry warsztat, widoczny w każdym projekcie. I choć  pokazany został w bardzo zawoalowany sposób, w dodatku za pomocą najbardziej podstawowych środków i rozwiązań, z jakich skorzystać może, znający swój zawód, projektant, udowodnił, że  zarówno Peng Che ( autor pierwszej z kolekcji, nie bez przyczyny nazwanej „CRZ”!) oraz autorka „Lianvis” – Lian Huiing swój bez wątpienia znają.

czytaj dalej
Prosta, marchewkowa zupa – krem

Prosta, marchewkowa zupa – krem

11 kwietnia 2014, 06:04, przez: Magdalena Durand

W powietrzu czuć już wiosnę! Wieczory i noce są jednak nadal bardzo chłodne, a więc talerz gorącej zupy na kolację wydaje się być idealnym rozwiązaniem.Przygotowanie marchewkowego kremu nie zajmie wiele czasu, a zapewniam, że w towarzystwie chrupiącej kromki chleba, bądź grzanek zaspokoi apetyt każdego amatora płynnych dań.Bardzo często we francuskich domach, to właśnie wszelkiego rodzaju rozgrzewające zupy goszczą na stołach w chłodne wieczory. Oprócz tradycyjnej i prostej zupy cebulowej, Francuzi upodobali sobie łatwe kremy, których przygotowanie jest banalnie proste i nie wymaga dużej ilości składników, ani nakładów wielkich kosztów.

czytaj dalej
„Przyłapani na modzie” czyli street fashion w Galerii Krakowskiej.

„Przyłapani na modzie” czyli street fashion w Galerii Krakowskiej.

9 kwietnia 2014, 11:04, przez: SOPHISTI PATRONATY

„Przyłapani na modzie” czyli street fashion w Galerii Krakowskiej.Jak mawiała słynna ikona mody, Coco Chanel „Moda, w której nie można wyjść na ulicę, nie jest modą”. Słuszność tego stwierdzenia udowodniają uczestnicy akcji street fashion „Przyłapani na modzie”, organizowanej przez Galerię Krakowską.

czytaj dalej
wybierz stronę