Felietony i Porady

Felietony i Porady

Uchodźcy u bram, czyli jak zostałem rasistą i ksenofobem

Uchodźcy u bram, czyli jak zostałem rasistą i ksenofobem

4 września 2015, 11:09, przez: SOPHISTI POLECA

  W ostatnich dniach nie ustaje debata o kwestii uchodźców, którzy napierają na granice Unii Europejskiej. Wszak, zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy otwarcia Europy na imigrantów z Syrii przerzucają się przeróżnymi argumentami, a coraz częściej padają oskarżenia o rasizm i ksenofobię. A media jedynie podsycają bardzo ciężką atmosferę, powołując się na brutalne zdjęcie martwego chłopczyka na brzegu morza egejskiego. Jak racjonalizm może wygrać z emocjami?

czytaj dalej
O buraczanej hołocie, co nie zna się na kulturze ‘elyt’

O buraczanej hołocie, co nie zna się na kulturze ‘elyt’

1 września 2015, 07:09, przez: Hubert Woźniak

Rozmowa z idiotą bywa bardzo trudna, ale jest coś gorszego. Mianowicie, rozmowa z idiotą, który uważa się za mądrego i bezgranicznie wierzy w słuszność tej tezy. Parafrazując, nie sposób złapać kontakt z osobą, która według własnej opinii reprezentuje wyższy poziom kultury, pozostając w gruncie rzeczy symbolem słomy wystającej z butów w gnojówce. A dać takiej mości Pani mikrofon, to tragedia i elitarna żałość murowana.

czytaj dalej
Ludzkość a człowieczeństwo w praktyce

Ludzkość a człowieczeństwo w praktyce

28 sierpnia 2015, 07:08, przez: Hubert Woźniak

Wczoraj, przemierzając ulicę Czyżewskiego w Bełchatowie, ok. 65 tysięcznego miasta w centralnej Polsce, natrafiłem na bardzo dziwną sytuację. W oddali zatrzymał się bardzo duży samochód dostawczy, na który rzucała się młoda dziewczyna, a później szarpała się z kierowcą. Gdy w końcu Pan ją odepchnął, szybko powrócił do dostawczaka i odjechał. Młoda kobieta zaczęła więc skakać po ulicy, a później położyła się na środku skrzyżowania i podjęła się robienia anioła.

czytaj dalej
Milcz, bo nie jesteś matką!

Milcz, bo nie jesteś matką!

24 sierpnia 2015, 12:08, przez: Fiolka Najdenowicz

Stwierdziłam ostatnio ze zgrozą, że nie wolno mi się wypowiadać na niektóre tematy. Nie mam do tego prawa. Chodzi o dzieci i macierzyństwo, bo skoro sama nie mam dzieci, to nie mogę się na tym znać. Zawsze pada jeden  i ten sam argument: „Nie masz dzieci, to się nie znasz”.Gdy bezdzietna kobieta  napisze słowo „matka” albo „dziecko”, to niektórym natychmiast włącza się CAPSLOCK. A potem rzucają się tej bezdzietnej do gardła, bo skoro nie ma dzieci, to jak śmie się odzywać?

czytaj dalej
Opowiem wam coś o Wieliczce.

Opowiem wam coś o Wieliczce.

22 sierpnia 2015, 08:08, przez: Agnieszka Czerwińska

 Mamy kopalnie soli, ale nie o tym chciałam napisać, bo kopalnia jest tak znana na całym świecie, że nie potrzeba robić jej dodatkowej reklamy. Jak to mówią, rzut beretem od Krakowa. Tutaj prowadzą prawie wszystkie środki transportu - busy, autobusy, pociąg. Samolotem do nas nie dolecisz, ale od wielu lat Wieliczka jest zagłębiem PIS-u, więc kto wie czy i tego nam kiedyś ktoś w nagrodę nie obieca :-) Ja tam od polityki trzymam się z daleka, więc nie o tym mój felieton. 

czytaj dalej
„Przyłapani na modzie” – lipiec

„Przyłapani na modzie” – lipiec

17 sierpnia 2015, 12:08, przez: SOPHISTI PATRONATY

Sportowa elegancja, fantazyjne sukienki, ciekawe printy – uczestnicy akcji Galerii Krakowskiej „Przyłapani na modzie” wiedzą, jak stylowo spędzić latow mieście. W tym miesiącu gościem specjalnym akcji był Jakub Zaborski, zwycięzca V edycji „Must Be The Music”.

czytaj dalej
Taka historia

Taka historia

16 sierpnia 2015, 09:08, przez: Agnieszka Czerwińska

Byłam na zakupach w krakowskiej galerii handlowej. Idzie babeczka w takim fajnym ubranku, że aż grzech było nie pochwalić -  chociażby koloru. No nie mogłam się powstrzymać. Szczuplejsza i drobniejsza ode mnie.Podchodzę do niej i mówię, że ten kolor jest tak wesoły i od samego patrzenia poprawia się od razu nastrój i że bardzo jej pasuje.

czytaj dalej
Prawo Murphy’ego

Prawo Murphy’ego

13 sierpnia 2015, 08:08, przez: Fiolka Najdenowicz

 Gdy coś ma się wykrzaczyć – wykrzaczy się na pewno. Dotyczy to zwłaszcza urządzeń mechanicznych. NIGDY nie psują się w tygodniu, kiedy człowiek ma możliwość wezwać serwis techniczny, albo fachowca. Przekonałam się o tym nie raz. Blender zawsze psuje się w Wigilię Bożego Narodzenia, kiedy z obłędem w oczach mamy do przygotowania kolację  dla całej rodziny.

czytaj dalej
wybierz stronę