Felietony i Porady

Znamy już program wakacyjnej edycji Festiwalu Tere-Fere!

Dodano 28 lipca 2015 02:07, przez Redakcja
 Znamy już program wakacyjnej edycji Festiwalu Tere-Fere!

Trzecie piętro MYSIEJ 3 w pierwszy sierpniowy weekend pełne będzie przepięknych książek i atrakcji dedykowanych dzieciom. Spotkania z autorami i ilustratorami, warsztaty, gry literackie, projekcje filmów, spektakl teatralny – trzecia edycja Festiwalu Książki Dziecięcej Tere-Fere startuje już 1 sierpnia.

Tegoroczna edycja wydarzenia to targi książki i designu dla dzieci, a przede wszystkim dwa dni pełne atrakcji dla najmłodszych – wszystko w wyjątkowej loftowej przestrzeni Domu Handlowego MYSIA 3. Trzecie piętro budynku, w którym kiedyś mieścił się Urząd Cenzury, wypełnią książki dla najmłodszych najlepszych polskich i zagranicznych autorów i ilustratorów.

Każda edycja Festiwalu Tere-Fere to możliwość zapoznania się z aktualną ofertą najciekawszych polskich wydawców książki dziecięcej. Na Mysiej 3 pojawią się wydawnictwa Muza, Muchomor, Poławiacze Pereł, Eneduerabe, księgarnie Bullerbyn, Badet i Lamala. Będzie można znaleźć wiele nowości, wśród których szczególnie rekomendujemy serię „Muzeum Książki Dziecięcej poleca”, a w niej wznowienia tytułów, których premiery miały miejsce w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, np. „Chodzi mucha po globusie” autorstwa Marii Terlikowskiej i Bohdana Butenki.

Tegoroczne sierpniowe Tere-Fere to także dwa dni zabaw z książką i designem dla dzieci. Na warsztaty plastyczne zaprasza Daniel de Latour – znakomity ilustrator literatury dziecięcej, na spektakl dla maluchów – Teatr Niewielki. Na warsztatach recyklingowych maluchy poznają mieszkańców planetki Agi Bagi, same uszyją bohaterów książkowych i zbudują maszyny do spełniania marzeń. Fundacja Dwukropek zaprasza na literackie koło fortuny, podróż w przeszłość proponuje Muzeum Łazienki Królewskie, podróż w przyszłość – wydawnictwo Poławiacze Pereł. W ramach Akademii Dokumentalnej festiwalu Docs Against Gravity będzie można zobaczyć filmy – laureatów Prix Jeunesse, czyli „Oscara” dla dziecięcych filmów dokumentalnych.

Pomysłodawcami wydarzenia są Muzeum Książki Dziecięcej i wydawnictwo MUZA SA. Celem festiwalu jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, pokazanie im, że kontakt z literaturą to świetna zabawa. Rodziców chcielibyśmy przekonać, że czytanie jest jednym z najważniejszych elementów prawidłowego rozwoju dziecka i pomoże im w przyszłości osiągnąć sukces.

Tere-Fere to pierwszy w Warszawie festiwal książki dziecięcej. Dotychczasowe edycje Festiwalu Tere-Fere przyciągnęły ponad 8 tysięcy małych czytelników i ich rodziców. Pełen program 3. edycji Festiwalu można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku:  www.facebook.com/festiwalterefere oraz na: http://muza.com.pl/tere-fere/

Festiwal Tere-Fere

Weekend 1 i 2 sierpnia – sobota  i niedziela, od godziny 11:00 do 18.00.

Dom Handlowy MYSIA 3

3 piętro, ul. Mysia 3

Wstęp wolny. Wszystkie wydarzenia w programie są bezpłatne, na część z nich obowiązują zapisy pod adresem mailowym: terefere@muza.com.pl.

Mecenasem Festiwalu Tere-Fere jest sieć sklepów Biedronka, mająca ponad 2600 sklepów w ponad 1000 miejscowości. Biedronka aktywnie wspiera rozwój czytelnictwa w Polsce, m.in. organizując konkurs „Piórko 2015. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”.  Konkurs skierowany jest do pisarzy i ilustratorów przed debiutem. Za najlepszy tekst oraz najlepsze ilustracje przyznane zostaną nagrody pieniężne po 100 tys. zł. Pod koniec roku zostanie także wydana zwycięska książka, która będzie dostępna wyłącznie w sklepach sieci Biedronka.

Patronat medialny nad festiwalem objęli:

Polskie Radio RDC, Metro Warszawa, GaGa, Ryms – kwartalnik o książkach dla dzieci i młodzieży, Parenting.pl, Miasto Dzieci, Dziecko w Warszawie, Mądrzy Rodzice, Qlturka.pl, Babyonline.pl, Sophisti.pl, Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, Ładnebebe

Wydarzenie honorowym patronatem objęła pani Wanda Chotomska.

PROGRAM Tere Fere 2015

SOBOTA 1 sierpnia

11:00 - 12:00 Spotkanie z ilustratorem Danielem de Latourem– warsztaty wokół książki „Przygód kilka owcy i wilka”

czas: 1 godzina

dla dzieci w wieku 4 +

zapisy pod adresem mailowym: terefere@muza.com.pl

11:00 - 12:00 „Nowa” czyli warsztaty z Katarzyną Pruchnicką o tolerancji w rytmie afrykańskich djembe!

czas: 1 godzina

dla dzieci w wieku 7-11 lat

zapisy pod adresem mailowym: terefere@muza.com.pl

12:00 - 13:00 „Strażaczka” i „Kosmonautka”: warsztaty plastyczne na temat wizji siebie w przyszłości – zaprasza wydawnictwo Poławiacze Pereł

Strażaczka, lekarz, dyrygentka a może wynalazca? Kim zostanę? Czego będę potrzebować w przyszłości? Warsztaty w oparciu o książki Piotra Wawrzeniuka "Kosmonautka" i "Strażaczka" z ilustracjami Doroty Wojciechowskiej.

czas: 45 min

dla dzieci w wieku 5-6 lat

Uwaga: Prosimy uczestników o przyniesienie materiałów z recyklingu (np. puszka/butelka po napoju, kartonik).

zapisy pod adresem mailowym: terefere@muza.com.pl

12:00 - 14:00 Podróż z Muchą po globusie: warsztaty przygodowe z Muzeum Książki Dziecięcej poleca – zaprasza Wydawnictwo MUZA SA

Maleńka bohaterka książki Marii Terlikowskiej to bardzo ciekawskie stworzonko. Odwiedza różne części świata, poznaje takie terminy jak ląd, ocean, biegun, lodowiec, równik, poznaje różne części świata – morza, oceany, dalekie kraje. Po drodze zaprzyjaźnia się z egzotycznymi zwierzętami i toczy z nimi ciekawe rozmowy. Wyruszmy razem z muchą po terenie Festiwalu i odkryjmy świat!

czas: trzy tury po 45 minut

dla dzieci i dorosłych w każdym wieku

bez zapisów

13:00 - 14:00 spektakl “Kółko i kwadrat” – zaprasza Teatr Niewielki

Teatr Niewielki to jedyny teatr w Warszawie, który od początku do końca – od spektakli po architekturę wnętrza – powstał specjalnie z myślą o najmłodszych widzach w wieku 1-7 lat. Na Festiwalu Tere Fere pokaże fragment spektaklu „Kółko i Kwadrat”, który rozwija w dzieciach umiejętność dostrzegania geometrycznych kształtów w otaczającej je rzeczywistości, aktywizuje abstrakcyjne myślenie i wyobraźnię. Ale opowiada także o przyjaźni ponad różnicami.

czas: 45 min

dla dzieci w wieku 1-6 lat

bez zapisów

13:00 - 14:00 Maszyna do spełniania marzenia – design dla najmłodszych

Na warsztatach stworzymy maszyny, które będą zainspirowane naszymi marzeniami. Dzięki naszej wyobraźni zaprojektujemy niezwykle skomplikowane mechanizmy za pomocą prostych materiałów takich jak tekturowe pudełka, rurki, sznurki czy druty. Wspólnie przejdziemy przez cały proces projektowania: od najważniejszego, czyli pomysłu, przez szkic projektu, aż po wykonanie prototypu. Tak jak pisarze konstruujący historie opowiemy o swoich marzeniach przy pomocy designerskich konstrukcji.

Warsztaty prowadzić będzie Agnieszka Sinicka, historyczka sztuki, pracująca na co dzień jako edukatorka w Centrum Sztuki Współczesnej.

czas: 1 h

dla dzieci w wieku 6 - 12 

zapisy pod adresem mailowym: terefere@muza.com.pl

14:00 - 16:00 Narysuj ilustracje do książki! Spotkanie z Katarzyną Szestak, laureatką Konkursu „Piórko 2015. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci” połączone z warsztatami dla dzieci – zaprasza sieć sklepów Biedronka, mecenas Festiwalu Tere-Fere

czas: 2 godziny

dla dzieci w wieku 4-99 lat

bez zapisów

14:00 - 16:00 Czytanie to przygoda, czyli gry literackie – zaprasza Fundacja Dwukropek

Literackie Koło Fortuny wprawi w ruch promująca czytanie jako przygodę Fundacja Kultury Dwukropek! Fortuna uśmiechnie się do każdego bawiącego się z Dwukropkiem dziecka – czytanie to zawsze zwycięstwo, bez dwóch zdań! Prócz tego kucharki z Fundacji będą pomagać dzieciom w układaniu literackiego menu i zaproszą do mieszania w literackim garze.

czas: 2 godziny

dla dzieci w wieku 5-10 lat

bez zapisów

16:00 - 18:00 Warsztaty z szycia bohaterów książkowych zaprasza mu.mu handcraft

Warsztaty prowadzone przez twórczynię oryginalnych mu.mu, Polę Fedyszyn – nauczycielkę i mamę Antka. Swoje projekty wykonuje w 100% ręcznie, często z materiałów wykorzystanych powtórnie. Metoda prowadzenia zajęć dostosowana jest do tematyki, wieku i umiejętności twórczych uczestników. Dzieci nie tylko same uszyją zabawki, ale i dowiedzą się, co to jest recykling i jak wykorzystywać używane materiały do tworzenia nowych rzeczy. Czyli projektowanie, wycinanie, szycie, klejenie – mnóstwo twórczego myślenia i świetnej zabawy!

czas: 2-3 godziny

dla dzieci w wieku 4-99 lat

zapisy pod adresem mailowym: terefere@muza.com.pl

17.00 - 18.00 Akademia Dokumentalna: pokaz dziecięcych filmów dokumentalnych (zdobywców Prix Jeunesse – „Oscara” dla dziecięcych filmów i programów) – zaprasza DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL

Prix Jeunesse to „Oscar” dla dziecięcych filmów i programów, przyznawany co dwa lata produkcjom z całego świata. Różnorodny zestaw jest wstępem do świata filmu dokumentalnego. Pokazuje przekrój form filmowych – od klasycznych filmów dokumentalnych po anima-doki, czyli animowane filmy dokumentalne.

BRACIA (2 Brothers) REŻ. H. LOCHTEN, HOLANDIA 2010, 15 MIN

Historia wielkiej miłości i przyjaźni pomiędzy dwójką braci: 11-letnim Rino i 9-letnim Nikiem. Młodszy jeździ na wózku. Jak więc razem mają grać w piłkę nożną? To proste, wystarczy nieco cierpliwości i pomysłowość! Ciągle pojawiają się nowe pomysły na zabawy, ale najlepsze są te z wózkiem. Rajdy po podwórku, kręcenie przez Nika bączków z uczepionym z tyłu bratem – to dopiero prawdziwe szaleństwo!

ZOBACZ COŚ, POWIEDZ COŚ (See Something, Say Something) REŻ. M. ORTON, G. VILLALOBOS, WIELKA BRYTANIA 2010, 10 MIN

Zbiór poruszających historii dotyczących bullyingu opowiadanych z perspektywy sprawcy, ofiary i obserwatora. Wypowiedzi uczniów brytyjskich szkół podstawowych zostały zebrane podczas kilku warsztatów przeprowadzonych w różnych miejscach kraju. Dokumentalną narrację uzupełniają animowane obrazy, które pozwalają bohaterom zachować anonimowość.

DESIGN AH! (Design ah!) REŻ. M. SATO, JAPONIA 2012, 12 MIN

Zbiór japońskich filmików pokazujących dzieciom, czym jest design. W lekkiej, zabawnej formie, w której przeplatają się kształty i dźwięki, zwracają uwagę dzieci na otaczające nas wzornictwo. Każdy filmik wykorzystuje inną technikę: rysunek, zdjęcia i animację poklatkową

TO JA I TYLE (This Is Me and That Is That) REŻ. I. BURKOVSKA JACOBSEN, M. MÜLLER, NORWEGIA 2012, 12 MIN

Portret 7-letniej Emily, która żyje z rozrusznikiem serca. Czy można z nim skakać na trampolinie i bawić się w berka? Radosna dziewczynka wprowadza nas w swój świat, opowiadając o codzienności i o elektronicznym urządzeniu, które jest z nią wszędzie.

czas: 1 godzina

dla dzieci w wieku 6 - 99 lat

bez zapisów

NIEDZIELA 2 sierpnia

11:00 - 14:00 Warsztaty z szycia bohaterów książkowych zaprasza mu.mu handcraft

Warsztaty prowadzone przez twórczynię oryginalnych mu.mu, Polę Fedyszyn – nauczycielkę i mamę Antka. Swoje projekty wykonuje w 100% ręcznie, często z materiałów wykorzystanych powtórnie. Metoda prowadzenia zajęć dostosowana jest do tematyki, wieku i umiejętności twórczych uczestników. Dzieci nie tylko same uszyją zabawki, ale i dowiedzą się, co to jest recykling i jak wykorzystywać używane materiały do tworzenia nowych rzeczy. Czyli projektowanie, wycinanie, szycie, klejenie – mnóstwo twórczego myślenia i świetnej zabawy!

czas: 2-3 godziny

dla dzieci w wieku 4-99 lat

zapisy pod adresem mailowym: terefere@muza.com.pl

12:00 - 14:00 Podróż z Muchą po globusie: warsztaty przygodowe z Muzeum Książki Dziecięcej poleca – zaprasza Wydawnictwo MUZA SA

Maleńka bohaterka książki Marii Terlikowskiej to bardzo ciekawskie stworzonko. Odwiedza różne części świata, poznaje takie terminy, jak ląd, ocean, biegun, lodowiec, równik, poznaje różne części świata – morza, oceany, dalekie kraje. Po drodze zaprzyjaźnia się z egzotycznymi zwierzętami i toczy z nimi ciekawe rozmowy. Wyruszmy razem z muchą po terenie Festiwalu i odkryjmy świat!

czas: trzy tury po 45 minut

dla dzieci i dorosłych w każdym wieku

bez zapisów

13:00 - 14:00 Maszyna do spełniania marzenia – design dla najmłodszych

Na warsztatach stworzymy maszyny, które będą zainspirowane naszymi marzeniami. Dzięki naszej wyobraźni zaprojektujemy niezwykle skomplikowane mechanizmy za pomocą prostych materiałów takich jak tekturowe pudełka, rurki, sznurki czy druty. Wspólnie przejdziemy przez cały proces projektowania: od najważniejszego, czyli pomysłu, przez szkic projektu, aż po wykonanie prototypu. Tak jak pisarze konstruujący historie opowiemy o swoich marzeniach przy pomocy designerskich konstrukcji.

Warsztaty prowadzić będzie Agnieszka Sinicka, historyczka sztuki, pracująca na co dzień jako edukatorka w Centrum Sztuki Współczesnej.

czas: 1 h

dla dzieci w wieku 6 - 12 

zapisy pod adresem mailowym: terefere@muza.com.pl

14:00 - 15:00 Warsztaty wokół książki „Król, muzy i pomarańcze, czyli co się kryje w Starej Oranżerii” – zaprasza Muzeum Łazienki Królewskie

Podczas warsztatów przeniesiemy się w czasy króla Stanisława Augusta i dowiemy się, jak ważne były dla niego różne dziedziny sztuki. Wspólnie z muzami odwiedzimy królewską galerię rzeźby i teatr dworski w Łazienkach Królewskich i odkryjemy, jakie tajemnice skrywa jeszcze Stara Oranżeria. Warsztaty towarzyszą książce do uzupełniania i aktywnych działań „Król, muzy i pomarańcze” wydanej przez Muzeum Łazienki Królewskie i Wydawnictwo Dwie Siostry.

czas: 45 min

dla dzieci w wieku 5-9 lat

zapisy pod adresem mailowym: terefere@muza.com.pl

15:00 - 18:00 Warsztaty ekologiczne i art-recyclingowe z bohaterami książek Agi Bagi – zaprasza Wydawnictwo MUZA SA

Jak przekonać dzieci do dbania o środowisko? Można pokazać im dobry przykład - pod tytułem Agi Bagi. To animowana bajka dla dzieci, która zyskała rzeszę młodych fanów na całym świecie - jest wyświetlana w ponad 40 krajach. Na jej podstawie powstały cztery książeczki: „Stos odpadków", „Psotny wiatr", „Nowy lasek" i „Owocek". Zapraszamy na ekologiczne warsztaty dla dzieci w każdym wieku razem z bohaterami książeczek!

czas: 3 godziny, można dołączać w każdym momencie

dla dzieci w wieku 4-99 lat

bez zapisów

17:00 „Świstawka”: zabawa wokół książki o siódemce małych świstaków – zaprasza Teatr Niewielki

“Świstawka” to zabawna opowieść o siódemce małych świstaków, które wyruszają na pełną przygód wyprawę w poszukiwaniu maminej świstawki. Obecnie na jej podstawie powstaje serial animowany. Dzieci wejdą w wykreowany w książce świat dzięki muzyce i animacjom, ale przede wszystkim – dzięki autorce: spotkanie poprowadzi Maria Szajer, autorka tej i innych książek dla dzieci, dyrektor artystyczna Teatru Niewielkiego. W programie konkursy z nagrodami dla małych czytelników!

czas: 45 min

dla dzieci w wieku od 5 lat

bez zapisów

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !