Felietony i Porady

Wystawa prac Fridy Kahlo w Polsce.

Dodano 8 grudnia 2016 02:12, przez Katarzyna Frąckowiak
Wystawa prac Fridy Kahlo w Polsce.

Frida Kahlo to ikona wszechczasów. Malarka, głównie znana z malowania swoich autoportretów. „Maluję siebie, ponieważ najczęściej przebywam w odosobnieniu i znam dobrze obiekt, który uwieczniam”, mówiła. Jej sztuka ma bardzo wiele nawiązań do kultury meksykańskiej i indiańskiej. Charakterystyczną tematyką poruszaną przez Kahlo w malarstwie było cierpienie i ból fizyczny. W młodości artystka marzyła o karierze lekarza. (Nie)stety uległa wypadkowi autobusowemu, przez co przez pewien okres była unieruchomiona i nie mogła wstać z łóżka. Dzięki temu zaczęła malować. Problemy ze zdrowiem, liczne poronienia, burzliwy związek z Diego Riverą to wszystko wpływało na jej sztukę.


To także feministka głośno mówiąca o swojej biseksualnej orientacji. W swoich obrazach pokazywała i podkreślała kobiecość. Mimo cierpienia była silną i niezależną kobietą. Ból nie był dla niej przeszkodą do niczego. Kochała życie.
Nie ukrywała też swoich rewolucyjnych poglądów politycznych - była oczarowana ideologią komunizmu. Frida mówiła, że urodziła się w 1910 roku, czyli w roku wybuchu meksykańskiej rewolucji. Jednak za oficjalną datę jej urodzin podaje się rok 1907.

Wizerunek Fridy Kahlo jest chętnie wykorzystywany w popkulturze. Powstają książki i filmy na jej temat. Na podkoszulkach i torebkach umieszczane są jej podobizny, na których ubrana w tradycyjny strój meksykański wygląda jak aztecka bogini. W 2001 r. ozdobiła znaczek pocztowy w USA. W 2010 r. wizerunek Fridy Kahlo został umieszczony na meksykańskim banknocie o nominale 500 pesos.
Już we wrześniu przyszłego roku w Poznaniu zostanie otwarta niesamowita i jedyna w swoim rodzaju wystawa poświęcona obrazom Fridy Kahlo.


,,Będzie to pierwsza i jedyna w swoim rodzaju prezentacja dzieł artystki w Polsce. Pokażemy na niej również: obrazy i rysunki Diego Rivery, fotografie Bernice Kolko, malarstwo i grafiki Fanny Rabel oraz współczesną sztukę meksykańską z kolekcji prywatnych, oraz Muzeum Narodowego w Warszawie", zapowiadają organizatorzy wystawy w Centrum Kultury Zamek.
Wystawę prac Fridy Kahlo będzie można podziwiać od 27.09.2017 do 21.01.2018.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !