Felietony i Porady

Toruniu | Festiwal Architektury i Wzornictwa TORMIAR:

Dodano 3 czerwca 2015 02:06, przez REDAKCJA
Toruniu | Festiwal Architektury i Wzornictwa TORMIAR:

Już 12 czerwca rusza TORMIAR, czyli najfajniejszy festiwal designu w mieście;) W ramach tegorocznej edycji pokażemy w nowej odsłonie meble, ceramikę, tkaniny i inne przedmioty codziennego użytku, które powstały w PRL-owskiej toruńskiej spółdzielni artystycznej RZUT. Temat spółdzielczości zdominuje także program konferencji naukowej oraz spotkań i dyskusji. A w programie także Targi designu, warsztaty dla dzieci i Pchli Targ.

Zapraszamy na TORMIAR!

PROGRAM:

wystawy: 12.06-18.10.2015

Wszechstronni artyści. Utalentowani rzemieślnicy. Twórcy toruńskiej spółdzielni artystycznej RZUT 1965-1989

Krajobraz po Tormiarze

/ Targi dizajnu: 14 czerwca, 11.00 – 18.00

/ konferencja naukowa: 15-16 czerwca

Rzeczy wspólne. Polskie spółdzielnie artystyczne i rzemieślnicze XX wieku

/ Pchli targ: 21 czerwca, 10.00 – 14.00

/ spotkania, dyskusje, warsztaty

Druga edycja Festiwalu Architektury i Wzornictwa TORMIAR poświęcona jest zagadnieniom polskiego rzemiosła artystycznego wytwarzanego w rozsianych po całej Polsce spółdzielniach. Tegoroczne hasło festiwalowe - Rzeczy Wspólne - podkreślać ma ideę kolektywnego działania, która towarzyszyła tworzącym spółdzielnie artystom i rzemieślnikom, a także podkreślać, iż pozostawiony przez nich dorobek jest naszym wspólnym dziedzictwem.

Punktem wyjścia tegorocznego festiwalu jest wystawa prezentująca historię i dorobek toruńskiej Spółdzielni Artystów Plastyków RZUT. Wychodząc od analizy lokalnego ośrodka projektantów powojennych w ramach prezentacji wyprodukowanych przez RZUT przedmiotów, poprzez inne festiwalowe wydarzenia, pragniemy przybliżyć publiczności nieznaną historię spółdzielczego oblicza polskiego wzornictwa.

Na program TORMIARU 2015 składać się będzie cykl wydarzeń poświęconych idei spółdzielczości, rzemieślniczej pracy oraz samoorganizacji artystów i wykonawców w kontekście dziejów polskiego wzornictwa. W ramach towarzyszącej festiwalowi konferencji naukowej zebrane zostaną rozproszone dotąd informacje, które pozwolą na zbudowanie bazy wiedzy dotyczącej spółdzielczych inicjatyw w całej Polsce. Spotkania z twórcami i projektantami przybliżą tajniki ich fachu. Targi dizajnu oraz Pchli targ dadzą miłośnikom wzornictwa okazję nabycia unikatowych przedmiotów, zaś warsztaty pozwolą na samodzielne ich wykonanie. Program festiwalu dopełni “Krajobraz po Tormiarze” - wystawa i towarzyszące jej inicjatywy będące podsumowaniem ubiegłorocznej edycji festiwalu.

O Festiwalu

Festiwal TORMIAR to wydarzenie mające na celu promocję polskiego wzornictwa i architektury.  Wystawy i działania organizowane w ramach festiwalu służą upowszechnianiu wiedzy i gromadzeniu materiałów na temat historii polskiej architektury oraz dizajnu. Epoką, na której szczególnie skoncentrowane są festiwalowe wydarzenia jest II połowa XX wieku. Na ponowne odkrycie wciąż czeka wiele projektów i realizacji z tego okresu, jak również ich twórcy i producenci.

Koncepcje i teorie, które wpłynęły na sposób projektowania w czasach PRL oraz transformacji ustrojowej to obszar mało znany w powszechnej świadomości, co powoduje często niedocenienie realizacji z tamtych czasów. Dziś, gdy znikają kolejne obiekty architektury czy wnętrzarstwa, popularyzacja polskiego wzornictwa wydaje się niezwykle istotną kwestią. Przykład Torunia, któremu dedykowany jest TORMIAR, stanowi punkt wyjścia dla festiwalowych wydarzeń i dyskusji na temat postrzegania dokonań poprzednich pokoleń w dziedzinie projektowania.

Nazwa TORMIAR utworzona została na wzór popularnych w okresie PRL nazw firm czy zakładów przemysłowych zawierających w sobie często skrót nazwy miasta lub państwa (Tor, War, Pol), oraz słowa odnoszącego się bezpośrednio do działalności firmy (Tormięs, Herbapol). Składa się z przedrostka ‚Tor’ określającego terenowy obszar badań (Toruń) oraz słowa ‚pomiar’ definiowanego jako proces oddziaływania przyrządu pomiarowego z badanym obiektem, którego wynikiem jest uzyskanie informacji o jego własnościach.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !