Felietony i Porady

Nowe prawo we Francji przeciw nadmiernemu używaniu Photoshopa.

Dodano 15 maja 2017 02:05, przez Katarzyna Frąckowiak
Nowe prawo we Francji przeciw nadmiernemu używaniu Photoshopa.

Już w 2006 roku, po tragicznej śmierci modelki Any Caroliny Reston robiło się coraz głośniej wokół niszczącego wpływu zafałszowanego wizerunku kobiecego piękna przez media na zwykłych ludzi. Dziewczyna zagłodziła się na śmierć, dążąc do wybiegowego ideału. 

Od tamtej pory wiele firm i działaczy kładzie nacisk na pokazywanie różnorodności i nieukrywanie niedoskonałości. Czasami są to ciekawe i dobre kampanie jak np. pokazujące kobiety o różnych kształtach, czy gwiazdy odbiegające od ideału, kobiety takie jak Lena Dunham albo Lana Del Rey. Niekiedy przyjmuje to skrajną formę i dziewczynki i nastolatki, chcące zwrócić na siebie uwagę, pokazują zbyt dużo ciała, zasłaniając się filozofią samoakceptacji. 

Jak to na świecie bywa, ile osób, tyle interpretacji i różnych działań, każdy może wybrać coś, co do niego przemawia. 

Mimo że tyle lat walczymy z budującym wielką niepewność siebie obrazem człowieka kreowanym przez media, nadal z każdej strony atakują nas idealne ciała, idealne twarze, ludzie, których w realnym świecie nie zobaczymy. Szczególnie (choć nie tylko) kobiety wiedzą, jak negatywnie wpływa to na codzienne życie, samoocenę. Również świat reklamy ogromnie korzysta na dobrodziejstwach ukochanego przez edytorów Photoshopa. Magicznie wydłużający rzęsy tusz? Proszę - kilka kliknięć grafika i widzimy "efekt", który obiecuje nam producent. Zdjęcia porównawcze skóry z cellulitem i bez, po zastosowaniu cudownego środka? Nie ma sprawy, wystarczy wygładzić skórę. Poprawić do tego zmarszczki, wydłużyć nienaturalnie nogi, to żaden problem. Prowadzi to do tego, że często nawet amatorsko poprawiamy swoje zdjęcia, aby trafić w kanony piękna, kupujemy produkty, które nigdy nie dadzą obiecywanego efektu. 

Naprzeciw takim problemom wyszedł rząd Francji. Już w 2015 roku uchwalono ustawę, która właśnie wchodzi w życie. Nakazuje m.in. kandydatom na modeli/modeli przedstawienie badań potwierdzających dobry stan zdrowia. 

W październiku tego roku dodatkowo każda fotografia, w której poprawiono sztucznie wygląd modela, powinna być odpowiednio opisana. Efektem niezastosowania się do tego nakazu będą wysokie kary finansowe, od 30 do ponad 70 tysięcy euro. Nie zapobiegnie to może pokazywaniu sztucznych ideałów i tworzeniu nieosiągalnych kanonów piękna, ale to kolejny krok w dobrym kierunku. 

Wobec powyższego warto zastanowić się, jak wiele lat zajmuje nam wprowadzenie niewielkich zmian, które od samego początku powinny być oczywiste i jak długo jeszcze z każdej strony będzie otaczać nas nieprawdziwe piękno.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !