Felietony i Porady

Nadzwyczajny koncert z okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego i Roku Henryka Sienkiewicza

Dodano 12 listopada 2016 02:11, przez Piotr Zyznowski
Nadzwyczajny koncert z okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego i Roku Henryka Sienkiewicza

Koncert organizowany jest w ramach jubileuszowych obchodów 70-lecia Orkiestry Symfonicznej Warmińsko-Mazurskiej Filhamonii im. Feliksa Nowowiejskiego objętych honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Oratorium „Quo vadis” op. 30 jest uznawane za najsłynniejsze dzieło Nowowiejskiego. Prawykonanie odbyło się w 1907 roku w Usti nad Łabą. Inspiracją jego powstania była słynna powieść Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem, która osiągnęła międzynarodowy sukces. Utwór Nowowiejskiego również spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności na całym świecie – w okresie międzywojennym prezentowany był ok. 200 razy w miastach Europy i obu Ameryk, w 13 językach. W Warszawie wykonany zostanie w oryginalnej niemieckiej wersji językowej w adaptacji Antonie Jüngst.

Z udziałem tych samych artystów przygotowywane jest pierwsze w historii wydanie płytowe i audiowizualne kompozycji Nowowiejskiego, które ukaże się końcem tego roku jako ważny efekt działań rocznicowych.

W 2016 roku obchodzimy siedemdziesiątą rocznicę śmierci Feliksa Nowowiejskiego, a w 2017 roku – 140. rocznicę urodzin. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2016 Rokiem kompozytora. 15 listopada 2016 roku obchodzimy także stulecie śmierci Henryka Sienkiewicza, drugiego patrona roku, który otrzymał literacką Nagrodę Nobla w 1905 roku.

Organizatorami koncertu są: Instytut Muzyki i Tańca, Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego, Filharmonia Narodowa oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Nagranie płyty oraz koncert zostaną zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Feliks Nowowiejski - Oratorium Quo vadis op. 30 [95']

Filharmonia Warmińsko-Mazurska
Górecki Chamber Choir
Piotr Sułkowski - dyrygent
Aleksandra Kurzak - sopran
Artur Ruciński - baryton
Rafał Siwek - bas
Sebastian Szumski - baryton
Arkadiusz Bialic - organy

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !